عابدی، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عابدی، محمد
نام عابدی، محمد
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار چهل حدیث بیت‌المال

‏پیکار با منکر در سیره ابرار

کد مؤلف AUTHORCODE4268AUTHORCODE

محمد عابدى، در سال 1352ش، در روستاى كندوان از توابع شهرستان ميانه در استان آذربايجان شرقى متولد شد. پدرش بنّا و مادرش خانه‌دار و از خانواده اهل علم بود و آيت‌الله شيخ نصرت الله بناروانى دايى او بوده است.

تحصیلات

خانواده وى بعد از چند سالى به ميانه نقل مكان كردند و او دوره ابتدايى، راهنمايى و اول دبيرستان را همان‌جا خواند و سپس وارد حوزه علميه ميانه شد و به فاصله كمتر از چند ماه در سال 1369ش به حوزه علميه مسجد‌الدوله تهران رفت. وى در تهران، در مدارس ايلچى بيك (شهيد باهنر)، رضائيه و در نهايت مروى هم تحصيل كرد و تا لمعتين را در اين مدارس خواند. استادان دوره مقدمات وى، آقايان ميرحسينى، فاضل، عبدالمجيد رشيدپور (استاد اخلاق) و ديگران بودند. لمعه را هم با اساتيدى چون مرحوم پاكتچى، تقوايى خواند.

ظاهراً در سال 1373ش به حوزه علميه قم آمد و در مدرسه فيضيه و آنگاه دارالشفا ساكن شد و با حضرات اساتيد اعتمادى، وجدانى فخر، موسوى تهرانى، دريابارى، رمضانى و.... دروس را تا سطح خارج ادامه داد. در سال 1381ش وارد رشته تخصصى تفسير و علوم قرآن شد و از محضر اساتيدى چون آيت‌الله معرفت، بهشتى و آقايان فاضل گلپايگانى، عبدالهى (همكار تفسیر نمونه) دكتر رضايى اصفهانى، نصيرى و نعمتى پورفر در دروس مختلف تفسير استفاده برد و همزمان به درس خارج آيات عظام مكارم و سبحانى حاضر شد و دو سال به درس خارج ادامه داد. دو سال و نيم هم در درس خارج استاد سروش محلاتى حاضر شد و درس خارج فقه امر به معروف و نهى از منكر و بخشى از قصاص را خواند. آنگاه به درس خارج اصول آيت‌الله وحيد خراسانى حاضر شد و در درس تفسير قرآن آيت‌الله جوادى آملى هم توفيق حضور يافت.

وى در طى سال‌هاى حضور در حوزه، به امر تبليغ هم اهتمام داشته و در داخل و خارج از قم، به تبليغ پرداخته و همزمان فعاليت‌هايى در حوزه كتاب و مطبوعات هم داشته است.

آثار

وى علاوه بر نگارش مقالات متعدد، كتاب‌هايى را نيز به رشته تحرير در آورده كه از آن جمله است:

 1. چهل حديث بيت‌المال.
 2. بر ساحل حديث حسينى.
 3. برسد فرداى بهتر.
 4. بگذار تا بميرم.
 5. پله پله تا آسمان علم.
 6. پيكار با منكر در سيره ابرار.
 7. جامعه برتر.
 8. چهل حديث استقلال.
 9. خواندنى‌ها از زندگى يك رئيس جمهور.
 10. درس‌هايى از مدير نمونه.
 11. دفاع فرهنگى در سيره ابرار.
 12. عبدالمجيد سليم (مرزبان شريف).
 13. عزت حسينى.
 14. فضه، همراز زهرا(س)

منابع مقاله

پايگاه اطلاع‌رسانى انديشوران حوزه.


وابسته‌ها