عاملی بیاضی، ابراهیم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عاملی بیاضی، ابراهیم
نام عاملی بیاضی، ابراهیم
نام‌های دیگر بیاضی، ابراهیم
نام پدر
متولد 1288 ش یا 1910 م
محل تولد
رحلت 1383 ش یا 1425 ق یا 2004 م
اساتید
برخی آثار الاوزان و المقادیر
کد مؤلف AUTHORCODE00034AUTHORCODE

آيت‌الله شيخ ابراهيم سليمان بياضى عاملى، در 23 محرم الحرام 1328ق، در شهر بياض- از شهرهاى جبل عامل در جنوب لبنان- به دنيا آمد.

کسب علم و دانش

پس از دوران كودكى، نزد پدرش شيخ على، قرآن و ادبيات را فراگرفت و پس از آن، در 1340ق به نجف اشرف مهاجرت كرد و سطوح را فرا گرفت. به دنبال بيمارى‌اش، به زادگاهش بازگشت و در سال 1351ق، مجدداً به نجف رفت و سطوح عاليه را نزد حضرات آيات: شيخ ابراهيم كرباسى، سيد حسين حمامى، شيخ محمدرضا کاشف‎الغطاء و شيخ غلامعلى قمى آموخت و پس از آن، دروس خارج فقه و اصول را نزد آيات عظام: ميرزاى نائينى، سيد محسن حكيم- كه بيشترين استفاده علمى‌اش را از محضر پر فيض او آموخت- و سيد حسين حمامى فرا گرفت و از آنان به دريافت اجازه اجتهاد نائل آمد. در سال 1370ق، از سوى آيت‌الله حكيم براى تصدى منصب قضاوت به كشور كويت مهاجرت كرد و مدت 11 سال در آن‌جا ماند. در سال 1381ق، به زادگاهش بازگشت و به تأليف، تدريس، وعظ و ارشاد و اقامه جماعت پرداخت و موفق شد در آن شهر حوزه علميه (امام الحجة) و كتاب‌خانه عمومى- با ده هزار جلد كتاب- بنياد گذارد.

او اديبى قوى دست و شاعرى زبردست بود كه اشعار بسيار در مواضع مختلف سروده است و نمونه عالى يك عالم و فقيه خدمت‌گذار مردم و كوشا در حلّ مشكلات و اصلاح امور ايشان به شمار مى‌رفت.

آثار

او مؤلف ده‌ها جلد كتاب در فقه، اصول، كلام، هيأت و منطق بود كه اكثر آن‌ها مخطوط مانده است. كتاب هاى چاپى‌اش عبارتند از:

  1. الاوزان والمقادير؛
  2. حرمة حلق اللحية؛
  3. المسائل الستينية؛
  4. جبل عامل.


وفات

آن عالم بزرگوار، در 97 سالگى در روز دوشنبه 8 صفرالخير 1425ق در زادگاهش بدرود حيات گفت و پيكر پاکش به نجف اشرف انتقال داده شد و در روز چهارشنبه 10صفر، در نجف اشرف به خاک سپرده شد.

منابع مقاله

مجله آينه پژوهش، خرداد و تير 1383، شماره 86 برگرفته از كتاب علماء ثغور الاسلام، ج1، ص22-23


وابسته‌ها