عمید زنجانی، عباسعلی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از عباسعلی عمید زنجانی)
پرش به: ناوبری، جستجو
عمید زنجانی، عباسعلی
نام عمید زنجانی، عباسعلی
نام های دیگر
نام پدر
متولد 1316 ش یا 1937 م
محل تولد
رحلت 1390 ش یا 1432 ق یا 2011 م
اساتید
برخی آثار ‏امامت از دیدگاه نهج‌البلاغه

‏حقوق اقلیتها بر اساس قانون قرارداد ذمه: بررسی گوشه‏‌هائی از مفاهیم حقوق بین‌الملل از نظر فقه اسلامی

‏دانشنامه فقه سیاسی (مشتمل بر واژگان فقهی و حقوق عمومی)

‏در راه برپائی حج ابراهیمی

کد مؤلف AUTHORCODE00321AUTHORCODE

آيت‌الله عباسعلى عميد زنجانى، در تاريخ دهم فروردين 1316ش، در شهرستان زنجان، به دنيا آمد.

تحصیلات و فعالیت‌ها

ايشان استاد عضو گروه آموزشى حقوق خصوصى و اسلامى و عضو وابسته گروه آموزشى حقوق عمومى دانشكده حقوق و علوم سياسى دانشگاه تهران مى‌باشد.

وى همچنين در علوم حوزوى داراى تخصص و درجه اجتهاد بوده و از صاحب‌نظران به شمار مى‌آيد و در دو دوره قانون‌گذارى به‌عنوان نماينده مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى نيز خدمت نموده و عضويت هيئت‌امناى دانشگاه‌هاى امام خمينى و علوم پزشکى زنجان و دانشگاه تهران را بر عهده داشته است.

ايشان به‌عنوان اولين رئيس روحانى دانشگاه تهران است كه هرگز دانشجو نبوده و مدرك دكترى خود را در رشته فقه و حقوق اسلام در سال 1366ش، از طريق خبرگان دانشگاهى از وزارت علوم جمهورى اسلامى ايران اخذ نموده و با كسب امتياز علمى كه از آثار پژوهشى (كتاب‌ها و مقالات متعدد) به دست آورده بودند، توسط هيئت مميزه وزارت علوم به مرتبه دانشيارى ارتقاء يافته و در سال 1373ش به مقام استادى نائل آمدند.

وى با سابقه پنجاه سال تدريس و تألیف بيش از چهل جلد كتاب و هفتاد مقاله علمى، دروس بسيارى را در مقاطع تحصيلى كارشناسى، كارشناسى ارشد و دكترى در زمينه‌هاى مرتبط با حقوق اسلامى مانند فقه سياسى، حقوق بين‌الملل اسلام، فقه تطبيقى و حقوق اساسى (كليات و حقوق اساسى جمهورى اسلامى ايران و حقوق اساسى تطبيقى) و مبانى حقوق عمومى در اسلام تدريس نموده‌اند. ايشان همچنين در بيش از 179 همايش داخلى و بين‌المللى با ارائه مقاله يا به‌عنوان سخنران، شركت داشته‌اند.

استاد زنجانى در بازنگرى قانون اساسى به سال 1368 به‌عنوان منتخب مجلس در شوراى بازنگرى حضور فعال داشته است.

راهنمايى بيش از140 تز و رساله كارشناسى ارشد و دكترى، از جمله فعالیت‌های علمى او مى‌باشد. ايشان مؤسس پژوهشكده مطالعات و تحقيقات علوم اسلامى هستند كه از سال 1367ش فعال مى‌باشد.

وى در روند سياست‌گذارى و فعالیت‌های اجرايى انقلاب فرهنگى در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالى، همكارى مؤثرى داشته‌اند. او در بيست و ششمين سال تدريس در دانشگاه از تاريخ ششم دى‌ماه 1384ش، به سمت رياست دانشگاه تهران منصوب شده و در تاريخ 17 بهمن 1386ش، از سمت خود بركنار شد.

آثار

برخى از آثار ايشان عبارتند از:

  1. فقه سياسى؛
  2. مبانى و روش‌هاى تفسير قرآن؛
  3. در راه برپايى حج ابراهيمى؛
  4. حقوق اقليت‌ها در اسلام.

منابع مقاله

  1. پايگاه خبرى حوزه نت، چهارشنبه 24 فروردين 1390ش.
  2. پايگاه خبرى تبيان نت، چهارشنبه 24 فروردين 1390ش.

وابسته‌ها