عبدری، محمد بن محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدری، محمد بن محمد‏
نام عبدری، محمد بن محمد‏
نام های دیگر ابنحاج، ابوعبدالله محمد بن محمد
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 700 ق یا 1300 م
اساتید
برخی آثار ‏المدخل لابن الحاج

‏رحله العبدری

کد مؤلف AUTHORCODE03268AUTHORCODE

ابن حاج، ابوعبدالله محمد بن محمد بن محمد عبدرى فاسى، (د 20 جمادى‌الاول 737ق)، فقيه مالكى است. با توجه به اينكه مدت زندگى او را بيش از 80 سال نوشته‌اند، مى‌توان تولد او را در حدود 657ق تخمين زد.

کسب علم و دانش

ابن حاج در آغاز از علماى فاس دانش آموخت، آنگاه به قاهره رفت و تا پايان عمر در آنجا اقامت گزيد. وى پس از عمرى دراز، در قاهره درگذشت و در قرافه (در نزدیکى قاهره) به خاک سپرده شد.

ابن حاج، شاگرد نزدیک ابومحمد عبدالله بن ابى جمره بوده و از او و ديگر مشايخ صوفيه تعاليم آنان را فراگرفته است. حجوى حتى او را صاحب طريقه‌اى مشهور در تصوف دانسته است. ابن قاضى مكناسى نيز به صوفى بودن او تصريح كرده است. از ديگر مشايخ ابن حاج مى‌توان تقى‌الدين عبيد اسعردى را ذكر كرد كه نزد او «موطأ» مالك را به روايت يحيى بن يحيى فراگرفته است. از شاگردان و راويان وى نيز مى‌توان از محمد بن رافع سلامى ياد كرد.

آثار

  1. المدخل تنمية الاعمال بتحسين النيات و التنبيه على بعض البدع و العوائد التى انتحلت و بيان شناعتها #:و قبحها (نام ديگر اين اثر، مدخل الشرع الشريف على المذاهب الاربعة است كه ظاهراً تأليف آن را در 732ق / 1332م به پايان آورده است؛
  2. شموس الانوار و كنوز الاسرار، در علم حروف؛
  3. بلوغ القصد و المنى فى خواص اسماء الله الحسنى.


منابع مقاله

دايرةالمعارف بزرگ اسلامى، ج 3، ص 293، سعيد الله قره‌بگلو.


وابسته‌ها