عجائب المقدور في نوائب تيمور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عجایب المقدور فی نوایب تیمور
NUR11812J1.jpg
پدیدآوران

ابن عرب شاه، احمد بن محمد (نويسنده)

زکار، سهیل (محقق)
ناشر التکوين
مکان نشر دمشق - سوریه
سال نشر 2008 م
چاپ 1
موضوع

ایران - تاریخ - تیموریان، 771 - 911ق.

تیمور گورکانی، 736 - 807ق. - سرگذشت‌نامه

جنگهای صلیبی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏1097‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ع‎‏3‎‏
نورلایب مشاهده

عجائب المقدور في نوائب تيمور دربردارنده زندگى‌نامه تيمور لنگ مى‌باشد كه به زبان عربى و با قلمى شيوا توسط ابوالعباس شهاب‌الدين احمد بن محمد الدمشقى بن عربشاه در يك جلد به رشته تحرير درآمده است. این کتاب با تحقیق سهيل زكار به چاپ رسیده است.

ساختار

اين كتاب داراى سيصد و نوزده فصل همراه با يك خاتمه بوده و از ولادت تا هنگام مرگ تيمور لنگ را همراه با جزئيات كامل نقل كرده است.

گزارش محتوا

نويسنده در ابتداى كتاب، نسب تيمور لنگ را ذكر مى‌نمايد و اينكه وى از خانواده‌اى مغولى و فقير بوده كه در عين حال او و پدرش از هيچ كار پستى روى‌گردان نبوده‌اند. به گونه‌اى كه در يكى از شب‌ها، گله چوپانى را به سرقت مى‌برد؛ اما چوپان به سمت او دو تير پرتاب كرده كه يكى از آنها به شانه و ديگرى به پاى او اصابت مى‌نمايد و باعث نقص عضو وى مى‌شود و پا به فرار مى‌گذارد. سپس عده‌اى از اراذل و اوباش آن منطقه را به دور خود جمع كرده و بناى تمرد و شورش بر حاكم وقت بلخ و ماوراءالنهر كه سلطان حسين نام داشت، مى‌گذارد. ايشان با راهزنى و غصب اموال، عرصه را بر مردم آن مناطق تنگ نمود تا اينكه با دخالت نيروهاى دولتى و حمايت‌هاى مردم، از منطقه پا به فرار نهاده و از رود جيحون عبور كرد تا اين كه به بلاد خراسان رسيده و جنايت‌هاى خود را در آن سامان از سر گرفت.

سپس نويسنده كتاب به شورش‌هاى تيمور لنگ در مناطق مختلف؛ همانند تركستان، سمرقند، خوارزم، سيستان، سبزوار و مناطق مختلف مى‌پردازد كه بر اثر آن خون‌هاى زيادى بر روى زمين ريخته شده و تا پايه‌هاى حكومت تيمور لنگ بر روى اجساد ديگران بنا شود.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.