عرشی، امتیاز‌علی‌خان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عرشی، امتیاز علیخان
نام عرشی، امتیاز علیخان
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1904/1322 ق
محل تولد رامپور هندوستان
رحلت 1981/1401ق
اساتید
برخی آثار استناد نهج‌البلاغه (ترجمه فارسی)
کد مؤلف AUTHORCODE01625AUTHORCODE

امتيازعلى‌خان عرشى، يكى از فضلاء و محققان اسلامى بود كه در شهر رامپور هندوستان زندگى مى‌كرد و رياست كتابخانه رامپور از میان رفته "سيد مرتضى علي‌خان نواب رام پور" را داشت و اين كتابخانه بزرگ را كه بيش از چهارده هزار كتاب خطى عربى و فارسى داشته، اداره مى‌كرد.

اطلاع دقیقی از وى در دست نيست. جز این که تحصیلاتی در علوم نوین و هم علوم حوزوی داشته است و احتمالا از دانش آموختگان حوزه نجف است.این که وی ظاهرا در سال 1904‌م یعنی 1283‌ش و 1323ق به دنیا آمده است با این گزارش تأیید می‌شود که در سال ۱۹۶۵م، جشنی به مناسبت شصتمین سالگرد تولد او گرفته، و اثری به یادبود شصتمین زادروز او منتشر کرده‌اند.[۱]

وی حد اقل به چهار زبان اردو، عربی، فارسی و انگلیسی مسلط بوده و اثر مشهور خود استناد نهج‌البلاغه را بار به زبان انگلیسی تألیف نموده‌است. این اثر، البته بعدها به عربی و فارسی نیز ترجمه می‌شود.

آثار

ايشان كتاب گران‌قدرى به نام «استناد نهج‌البلاغة»، به زبان انگليسى نوشته و در هند چاپ كرده است و بعد اين اثر را به عربى ترجمه كرده‌اند.

وى در اين كتاب مى‌گويد: خطبه شقشقيه بيش از همه خطبه‌ها مورد نقد و ايراد قرار گرفته است؛ زيرا اميرالمؤمنين(ع) در اين خطبه از موضوع خلافت سخن مى‌گويد و از اسرار پرده برمى‌دارد و شكايت مى‌كند به اينكه رؤساى مسلمانان از او روى برگردانيدند در صورتى كه او از همگان براى خلافت شايسته‌تر بود.

استاد عطاردى در سال 1378 هجرى كه به هندوستان سفركرده بود، با دريافت يك نسخه اهدائى از مؤلف محترم (امتياز علي‌خان) و پس از نوشتن مقدمه‌اى بسيار بااهميت بر اين كتاب، اقدام به چاپ و نشر آن در ايران نموده است.[۲]

پانویس

منابع مقاله

  1. مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت
  2. ویکی‌پدیای فارسی

وابسته‌ها