عفیف، شمس سراج

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عفیف، شمس سراج
نام عفیف، شمس سراج
نام های دیگر
نام پدر سراج
متولد 743ق
محل تولد پنجاب
رحلت
اساتید
برخی آثار تاریخ فیروز شاهی
کد مؤلف AUTHORCODE3894AUTHORCODE

شمس‌الدين بن سراج بن عفيف معروف به شمس سراج عفيف از مورخين صاحب‌نام عصر غياث‌الدين فيروزشاه تغلق در سال 743ق در ابوهرِ پنجاب متولد شد.

خاندان

اجداد وى از صاحب منصبان دربار خلجيان و تغلقيان به شمار مى‌رفتند.

جدّ وى شمس شهاب عفيف در دوره سلطنت علاءالدين خلجى ماليات بگير ابوهر بود و به نوشته عفيف، روز تولد وى هم زمان با روز تولد فيروزشاه بوده است. پدرش سراج‌الدين عفيف نيز در زمان غياث‌الدين تغلق فرماندهى سپاه علاءالدين خلجى را در ديبالپور بر عهده داشت و در لشكركشى‌هاى فيروزشاه به جاجنگر، نگركوت و تهتهه وى را همراهى كرده است و خانواده وى نيز در آن ايام در حرمخانه سلطنتى تغلق آمد و شد داشته‌اند.

اما شمس عفيف، گريزان از مناصب ديوانى، به دليل موقعيت خاص خانوادگى، با فراغ بال و آسودگى خيال، از اوان كودكى به فراگيرى قرآن و حديث و مطالعه كتاب‌هاى تاريخى و ادبى وعرفانى و دواوين شعرا پرداخت و بدان‌ها دل بست.

شمس‌الدين از ميان مورخان متقدم از ضياءالدين بَرَنى صاحب تاريخ فيروزشاهى به نيكى ياد كرده و ادامه كار برنى را وظيفه خود دانسته و به وصيت وى عمل نموده است.

حضور وى در دربار فيروزشاه به وى اين امكان را داد كه با بزرگان قوم و رجال دولت در حشر و نشر باشد و اطلاعات تاريخى را از آنان كسب كند.

آثار

از وى تنها يك اثر برجاى مانده كه «تاريخ فيروزشاهى» نام دارد.

از تاريخ درگذشت عفيف اطلاعى در دست نيست.


وابسته‌ها