علیزاده، عمران

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
علیزاده، عمران
نام علیزاده، عمران
نام های دیگر
نام پدر مشهدى على حسين
متولد پانزدهم رمضان سال 1350ق
محل تولد روستاى غريب‌دوست میانه
رحلت شنبه 17 ذى‌الحجه 1430 برابر با چهاردهم آذر 1388
اساتید آیت‌الله موسوى اردبيلى

آیت‌الله مشكينى

علامه طباطبايى

برخی آثار واژه‌های نهج‌البلاغه
کد مؤلف AUTHORCODE05378AUTHORCODE

آیت‌الله حاج ميرزا عمران عليزاده (1310-1388)، استاد دانشگاه آزاد، محقق، مصنف، مؤلف در زمینه تاریخ اسلام، رجال و ترجمه مشهوری از نهج‌البلاغه

ولادت

در پانزدهم رمضان سال 1350ق، برابر دى ماه 1310ش در روستاى غريب‌دوست شهرستان ميانه، در يك خانواده متدين و زحمت‌كش چشم به جهان گشود.

پدرش مشهدى على حسين، شخصى متدين، داراى سواد خواندن و نوشتن و ملتزم به شعائر دينى و مذهبى بود و مادر وى، زن مؤمنه و قرآن‌خوان و ملتزم به انجام تكاليف دينى بود.

تحصیلات

عليزاده پس از رسيدن به حدّ درك و تمييز، قرآن را نزد پدر و مادرش و مكتب‌دار روستا مرحوم سيد على حسينى كه از سادات شريف و محترم بود با مقدارى گلستان و نصاب ياد گرفت. تكميل گلستان و تاريخ معجم و صرف مير را در قريه شيخ احمد لو نزد مرحوم ملّا مطلب ترابى فرا گرفت. تصريف و عوامل و انموذج و صمديّه و مقدارى از سيوطى را نزد حاج ميرزا على اشرف نظرى فرا گرفت.

در سال 1367ق مطابق 1327ش جهت ادامه تحصيل، پدرش وى را به تبريز برد و به ميرزا فتاح آخوندى سپرد تا به تحصيل علوم دينى بپردازد. وى در تبريز مشغول فراگيرى مقدارى از سيوطى و جامى از آقا سيّد موسى و آقاى سيّد يوسف مدنى گرديد.

وى در سال 1375ق به حوزه مقدسه قم مهاجرت نموده و در مدرسه حجتيه سكونت گزيد، مقدارى از مكاسب را از آیت‌الله موسوى اردبيلى و استصحاب رسائل را از آیت‌الله مشكينى و مقدارى از كشف المراد را از حاج سيد حسين قاضى فرا گرفت، همچنين در طىّ دروس متعارف در جلسات تفسير علامه طباطبايى حاضر مى‌شد.

ايشان همچنين مكاسب را از آیت‌الله حاج ميرزا عبدالله مجتهدى و جلدين كفايه را از حاج ميرزا احمد اهرى فراگرفت.

اجازات

وى از آیت‌الله مكارم شيرازى و آیت‌الله سبحانى اجازه اجتهاد دارد و از بسيارى از مراجع بزرگوار اجازه‌نامه تصدى امور حِسبيه و نمايندگى را دارا بود كه اسامى آن‌ها را ذكر مى‌كنيم: آیت‌الله سيد كاظم شريعتمدارى، آیت‌الله خويى، آیت‌الله حاج آقا حسن قمى، آیت‌الله سيد محمد شيرازى، آیت‌الله تبريزى، آیت‌الله سيد محمد روحانى، آیت‌الله شيخ على غروى.

وفات

وى روز شنبه 17 ذى‌الحجه 1430 برابر با چهاردهم آذر 1388 در تبريز درگذشت.

آثار

ترجمه و شرح مختصر نهج‌البلاغه در سه جلد، واژه‌هاى نهج‌البلاغه، مرورى بر نهج‌البلاغه، در مكتب على(ع)، فرشته‌هاى زمينى و شياطين انسى، نامداران تاريخ در دو جلد، گوشه‌هايى از تاريخ بزرگان، ابتدا و انتها، پيدايش اولين‌ها در دو جلد، قصه‌هاى اسلامى و تكه‌هاى تاريخى، رويدادهاى تاريخ، كعبه آمال، قيام مختار و توابين و....


وابسته‌ها

واژه‌های نهج‌البلاغه