عمدة الطالب في نسب آل أبي‌طالب

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏عمدة الطالب في نسب آل أبي‎طالب
NUR16608J1.jpg
پدیدآوران

ابن عنبه، احمد بن علی (نویسنده)

مارديني، موسي بن ملا (محقق)
عنوان‌های دیگر عمده الطالب في نسب آل ابي‌طالب (رحلي)
ناشر مکتبة جد المعرفة
مکان نشر عربستان - رياض
سال نشر مجلد1: 1424ق,
موضوع

آل ابو طالب - نسب نامه

سادات (خاندان) - نسب نامه

نسب شناسی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‏BP‎‏ ‎‏53‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏1382
نورلایب مشاهده

عمدة الطالب في نسب آل أبي‎طالب، تألیف شریف جمال‎الدین احمد بن عنبه (متوفی 828ق)، از جمله کتب انسابی است که در قرن نهم هجری، نوشته شده است.

ازآنجاکه این کتاب، پیش از این معرفی گردیده، در این نوشتار، به معرفی نسخه‎ای از آن پرداخته شده که توسط موسی بن ملا ماردینی، کتابت و توسط سید یوسف بن عبدالله جمل اللیل، تحقیق و مقدمه‎نگاری شده است.

در ابتدای کتاب، به روایتی از عایشه مبنی بر نزول آیه تطهیر در شأن پنج تن آل عبا(ع) اشاره گردیده و سپس مقدمه‎ای از محقق ذکر شده است که در آن ضمن تنبیه به رعایت اموری که در حق عامه مردم و اهل بیت پیامبر(ص) وارد گردیده، به اهداف و دلایلی که باعث اهتمام به نشر این کتاب گردیده، اشاره شده است که از جمله آنها، عبارت است جایگاه علمی و منزلت تاریخی کتاب[۱].

از جمله ویژگی‎های نسخه حاضر، آن است که متن اصلی کتاب و متن تحقیق‎شده آن، در کنار هم قرار گرفته‎اند؛ به‎گونه‎ای که معمولا متن اصلی در یک صفحه و متن تحقیق‎شده، در صفحه بعدی آمده است. همچنین کتاب مزین است به شجرنامه‎های مربوط به خاندان ابوطالب که از جمله آنها عبارتند از شجرنامه پیامبر(ص) تا حضرت آدم(ع)، اعقاب ابوطالب بن عبدالمطلب، اعقاب عقیل بن ابی‎طالب، اعقاب جعفر بن ابی‎طالب، اعقاب حضرت علی(ع)، اعقاب امام حسن(ع)، اعقاب حسن بن زید بن حسن(ع) و... [۲].

فهرست مطالب در انتهای کتاب جای گرفته است.

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها