عيد الغدير في الإسلام و التتويج و القربات يوم الغدير

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
عید الغدیر في الإسلام و التتویج و القربات یوم الغدیر
NUR03714J1.jpg
پدیدآوران

امینی، عبدالحسین (نويسنده)

تبریزیان، فارس (گردآورنده)
عنوان‌های دیگر الغدیر. برگزیده
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
چاپ 1
موضوع غدیر خم
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده

عيد الغدير في الإسلام و التتويج و القربات يوم الغدير اثر علامه شيخ عبدالحسين اميني متوفاي سال1390ق تأليف قرن 14 هجری به زبان عربی می‌باشد كه با تحقيق و آماده‌سازی فارس تبريزيان با انگيزه: پاسخ به شبهات طرح شده عليه مذهب شيعه به چاپ رسيده است.

كتاب حاضر در حقيقت بحثي است از سوي علّامه اميني كه با استفاده از مهم‌ترين منابع معتبر نزد مسلمانان پيرامون سه موضوع مهم: روز عيد غدير در اسلام، تاج‌گذاري اميرالمؤمنين(ع) در آن روز به دستان مبارک رسول خدا(ص) و روزه گرفتن اين روز و پاسخي به افرادي متعصب همچون ابن كثير دمشقي كه از روي تعصب منكر برخی مباحث مسلّم نزد مسلمانان در اين باره گرديده است.

ساختار

كتابچه «عيد الغدير في الاسلام و التتويج والقربات يوم الغدير» با فهرست محتويات، اشاره‌اي به كتاب الغدير، مقدمه محقق، مقدمه مؤلف آغاز گرديده و سپس در چند عنوان اصلي و فرعي و بدون فصل و يا بخش بندي و فهرستي از منابع تحقيق به پايان رسيده است.

گزارش محتوا

كتاب حاضر با مقدمه‌اي كوتاه در اشاره به كتاب ارزشمند الغدير علامه اميني و مقدمه‌اي از سوي محقق كتاب آقاي فارس تبريزيان الحسّون آغاز شده و آنگاه با مقدمه مؤلف يعني مرحوم علامه اميني متن اصلي كتاب شروع گرديده است.

متن كتابچه با مقدمه‌اي نسبتا طولاني از سوي مرحوم علامه اميني آغاز گرديده كه حدود نيمي از كتابچه را به خود اختصاص داده است. وي در مقدمه خود به اهميتي كه مسلمانان به روز غدير خم داده اشاره‌اي داشته و نيز اين مطلب را بيان نموده است كه چگونه اين روز به عنوان عيد نزد مسلمانان قرار گرفته و آنگاه حديثي را تحت عنوان «حديث التهنئة» در اين زمينه نقل نموده و اسامي كساني را كه اين روايت را نقل كرده‌اند را بر شمارده است.

آنگاه در ادامه به بحث «عيد غدير نزد عترت اهل‌بيت عليهم‌السلام» پرداخته و رواياتي را در اين زمينه بيان نموده و با بيان اين مطلب به شبهه‌اي كه از سوي دو تن از علماي اهل سنت «نويري» و «مقريزي» طرح شده و ادعا نموده‌اند كه عيد غدير را علي بن بابويه قمي بدعت‌گذاري كرده پاسخ داده است و آنگاه به موضوع دوم كتاب كه تاج‌گذاري در روز غدير خم باشد پرداخته و اين مطلب را متذكر گرديده كه نزد عرب عمامه به عنوان تاجي كه بر سر مي‌گذارده‌اند به حساب مي‌آمده است و به عمامه گذاري رسول خدا صلي الله عليه وآله با دستان مبارک خود آن هم با عمامه‌اي كه خود آن حضرت بر سر داشتند و آن را از سر خويش برداشته و بر سر مبارک اميرالمؤمنين عليه‌السّلام گذارده‌اند اشاره نموده و نام آن را طبق آنچه در روايات بيان گرديده است «سحاب» ناميده‌اند.

و در نهايت به بحث سوم كه موضوع روزه گرفتن در روز غدير باشد وارد گشته و رواياتي را از متون اهل سنت در اين باره بيان نموده و سپس شبهه‌اي را كه ابن كثير در رابطه با روزه گرفتن در اين روز مطرح نموده و اين حديث را كذب و منكر دانسته پاسخ داده و با نقل رواياتي از منابع معتبر اهل سنت آن را اثبات نموده و به اين شكل كتاب را به پايان برده است.

نكته قابل توجه در اين كتابچه تحقيق و يا اعداد فارس تبريزيان می‌باشد كه اضافه بر آنچه خود مرحوم علامه اميني بيان نموده با ذكر پاورقیآنها را تحكيم نموده و بر غناي مجموعه افزوده است.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌اي كه بتواند گوياي مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثي با عنوان «من فيض الغدير» در قطع جيبي و در 128 صفحه به همراه پاورقي‌هايي كه از سوي محقق كتاب به ذكر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسيده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى كتاب می‌باشد.