غروی، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
غروی، محمد
نام غروی، محمد
نام های دیگر محمد الغروی

السید محمد الغروی

نام پدر
متولد 1940 م
محل تولد -
رحلت
اساتید
برخی آثار مذهب اهل البیت علیهم‌السلام
کد مؤلف AUTHORCODE22484AUTHORCODE

سيد محمد غروى، در سال 1329 در تهران در خانواده‌اى از سلسله جليله سادات و اهل علم به دنيا آمد. اجداد او همه از اهل علم و فضل بوده‌اند و پدر او آيت‌الله سيد محمدرضا غروى از علماى تهران و وكيل مورد اعتماد امام خمينى(ره) و ديگر مراجع بزرگ تقليد بود.

دوران تحصيل

غروى تحصيلات حوزوى خود را در تهران در مدرسه حاج ملا محمدجعفر كه به مدرسه آقاى مجتهدى معروف است، در سال 1341ش آغاز كرد. او پس از طى دروس مقدمات، دروس سطح را آغاز كرد و تا اواخر «رسائل» و «مكاسب» را در تهران خواند و سپس در سال 1348 به قم عزيمت نمود. در قم نيز دروس سطح عالى را پشت سر گذاشت و به درس خارج استادان برجسته حوزه علميه قم راه يافت. او سال‌ها در درس خارج استادان بزرگ به‌طور فعّال شركت مى‌جست و هم‌اكنون خود از اساتيد و محققان برجسته حوزه بشمار مى‌رود.

استادان

غروى در دوران تحصيل خود به محضر عالمان و فرهيختگان بسيارى راه يافت. او در تهران دروس مقدماتى از قبيل صرف و نحو و منطق و معانى بيان و بديع را از اساتيدى چون حضرات حجج اسلام و آيات: شيخ محمدرضا ناصرى، شيخ محسن حبيبى، موسوى تهرانى، طبرستانى، سيد حسن مصطفوى و سيد حسين مصطفوى آموخت و «معالم» و «شرح لمعه» را خدمت حضرات آيات: ميرزا على سعيديان، شيخ ابوالقاسم تنكابنى و سيد هاشم حسينى تهرانى فراگرفت.

او دروس «رسائل» و «مكاسب» را عمدتاً خدمت حضرات آيات: حاج شيخ حسين كنى، آقا مرتضى تهرانى و تقى قمى فراگرفت. با ورود به حوزه علميه قم در سال 1348 باقى‌مانده «رسائل» را نزد مرحوم آيت‌الله حرم‌پناهى و خيارات مكاسب را نزد آيت‌الله فاضل لنكرانى(ره) آموخت و پس از آن در درس «كفايه» حضرات آيات فاضل لنكرانى(ره)، سلطانى و سبحانى شركت كرد.

با اتمام دوره سطح به درس خارج فقه و اصول حضرات آيات عظام سيد محمدرضا گلپايگانى(ره)، شيخ مرتضى تهرانى، شيخ كاظم تبريزى، شيخ محمد شاه‌آبادى، سيد محمد روحانى، شيخ حسين وحيد خراسانى و حاج شيخ جواد تبريزى رفت و سال‌ها (حدود سى سال) از محضر آنان بهره‌مند گرديد.

او در بخش علوم عقلى، «شرح منظومه» را نزد حضرات آيات: انصارى شيرازى و محمدى گيلانى، «شرح اشارات» را نزد آيت‌الله حسن‌زاده آملى و «نهاية الحكمة» و «فلسفتنا» و نقد فلسفه غرب را نزد آيت‌الله مصباح و «شرح تجريد» را نزد آيت‌الله حاج سيد حسين قاضى طباطبايى و «اسفار» را نزد حضرات آيات: جوادى آملى و شاه‌آبادى آموخت.

ضمناً دو دوره عرفان (تمهيد و شرح الفصوص) و تفسير را از آيت‌الله جوادى آملى آموخت و چند سالى نيز از تفسير موضوعى و درس اخلاق آيت‌الله مصباح استفاده نمود.

ايشان در خلال چند سالى كه در تهران بود (1341 تا 1348) ضمن استفاده از اساتيد مختلف مقدمات و سطوح، به تدريس صرف و نحو و منطق در سطوح مختلف مشغول بود و پس از هجرت به قم در كنار استفاده از دروس اساتيد برجسته همواره به تدريس سطح و سطح عالى اصول، فقه، فلسفه و تفسير اشتغال داشته است و هم‌اكنون نيز داراى تدريس خارج فقه مى‌باشد. ضمن آنكه چندين سال در مؤسسه امام خمينى(ره) و مركز تخصصى كلام و تفسير تدريس مى‌نمود و هم‌اكنون در مؤسسه امام خمينى(ره) داراى تدريس است.

ايشان در سال 54 ضمن ادامه درس و تدريس در حوزه در اوّلين دوره آموزشى مؤسسه در راه حق شركت جست و برخى از دروس تفسير و فلسفه و ديگر دروسى كه در حوزه ارائه نمى‌شد، در آنجا گذراند.

در سال 1361 كه به امر حضرت امام خمينى(ره) مبنى بر لزوم بازنگرى در علوم انسانى، دفتر همكارى حوزه و دانشگاه تأسيس شد (كه امروزه با ارتقايى كه يافته تبديل به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گرديده است) و در كنار همه كارهاى علمى حوزوى با گروه روان‌شناسى آن مركز همكارى داشته و دارد كه حاصل آن جزواتى است كه در آن زمينه تهيه شده و همچنين تدوين دو جلد كتاب مكتب‌هاى روان‌شناسى و نقد آن كه تمامى نقدهاى آن كه بيشترين قسمت كتاب را تشكيل مى‌دهد از ايشان است و ارائه مشاوره و نظارت جدى علمى بر حدود ده اثر ارزشمند در زمينه روان‌شناسى، جامعه‌شناسى، تفسير و... از قبيل: دو جلد روان‌شناسى سلامت انسان از ديدگاه اسلام، روان‌شناسى اجتماعى، روان‌شناسى رشد (دو جلد) مكاتب تفسيرى و كتاب نابرابرى و ستم جنسى از ديدگاه اسلام و فمينيسم، روان‌شناسى تبليغ، روان‌شناسى باورهاى دينى، خانواده از ديدگاه اسلام با رويكردى روان‌شناختى و...

همچنين نام‌برده در مجموعه محققان مؤسسه اسراء در گروه تفسير جايگاه خاصى دارد و عضو عالى آن مجموعه تلقى مى‌شود و تاكنون بازنگرى محتوايى حدود بيست جلد اثر تفسيرى حضرت آيت‌الله جوادى (اعم از تفسير ترتيبى تسنيم و دو جلد توحيد در قرآن و يك جلد وحى و نبوت و يك جلد تفسير انسان به انسان) را عهده‌دار بوده است.

از مسئوليت‌هاى ايشان، عضويت در دو دوره شوراى عالى سياست‌گزارى حوزه علميه و عضويت در جامعه مدرسين، عضويت در شوراى مدارك علمى حوزه علميه و عضو هيئت علمى در گروه تفسير پژوهشگاه انديشه و فرهنگ مى‌باشد.

منابع مقاله

پايگاه جامعه مدرسين حوزه علميه قم به آدرس:

http://www.jameehmodarresin.org/index.php/2014-01-23-05-17-23/2014-01-23-05-19-16/101-133/47-24.


وابسته‌ها