غرویان، محسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
غرویان، محسن
نام غرویان، محسن
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1338 ش
محل تولد نيشابور
رحلت
اساتید وحيد خراسانى

فاضل لنكرانى

شيخ جواد تبريزى

مكارم شيرازى و

جوادى آملى

برخی آثار صحیفه کامله سجادیه با ترجمه فارسی

ترجمه اصول فقه

ترجمه اصول استنباط

فلسفه اخلاق

بداية الحكمة (طالبیان و غرویان)

کد مؤلف AUTHORCODE04704AUTHORCODE

محسن غرويان (1338ش - نیشابور)، استاد حوزه و دانشگاه، مدرس فلسفه، عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی (ص) العالمیه 

ولادت

در سال 1338، در نيشابور به دنيا آمد.

تحصیلات

پس از اخذ مدرک ديپلم فنى راه و ساختمان، در سال 1357، راهى حوزه علميه قم شد و در سال 1358، رسما شروع به تحصيل علوم حوزوى نمود.

وى، دروس مقدمات و سطح را خيلى زود به پايان رسانيد و در دروس خارج فقه و اصول از محضر آيات عظام وحيد خراسانى، فاضل لنكرانى، شيخ جواد تبريزى، مكارم شيرازى و جوادى آملى بهره برد تا اينكه براى كانديداتورى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم در امتحان اجتهاد شركت نموده و آن را با موفقيت پشت سر گذاشت.

ايشان، در كنار دروس فقه و اصول در مؤسسه در راه حق و بنياد فرهنگى باقر العلوم(ع) و مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره)، دروس كلام و فلسفه و آشنايى با مكاتب غربى را پشت سر گذاشته و اكنون، عضويت در شوراى سردبيرى مجله علمى - تخصصى معرفت را با مديريت آیت‌الله مصباح يزدى به عهده دارد.

وى، عضو هيئت علمى و استاد مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره) بود که به‌علت تغییر مشی خود با مؤسسه در مسائل سیاسی و اجتماعی استعفا داد.

مؤسسه فرهنگى - انتشاراتى يمين، به همت ايشان تأسيس شده و تا كنون قريب 20 عنوان كتاب منتشر كرده است. محسن غرويان، با دو زبان انگليسى و عربى آشناست و تا كنون در همايش‌ها و كنگره‌هاى مختلف داخلى و خارجى، مقالاتى را به زبان‌هاى مزبور ارائه نموده است.

ايشان، هم‌اكنون به تدريس خارج اصول و اسفار ملا صدرا اشتغال دارد و در كنار اشتغالاتش در حوزه، در مجامع مختلف علمى - سياسى، با ارائه كنفرانس و سخنرانى به امر تبليغ مى‌پردازد. وى، از سوى بعثه مقام معظم رهبرى(دام عزه) به‌عنوان مبلغ زبان‌دان و عضو هيئت علمى برگزيده شده است.

وى، سفرهاى متعدد علمى به كشورهاى مختلف جهان داشته است، چنان‌كه در سال 1361، براى تبليغ در مجامع علمى و دانشگاهى به كشورهاى فيليپين، مالزى و هند سفر كرده است. در سال 1369، براى شركت در سمينارهاى علمى، كلامى و فلسفى به كشور كانادا مسافرت نموده است. چهار سفر به‌عنوان زبان‌دان و عضو هيئت علمى بعثه مقام معظم رهبرى، به حج اعزام شده است. علاوه بر اين، با سفر به كشورهاى سوريه و عراق و ژاپن با برخى چهره‌هاى علمى و فرهنگى نشست‌ها و گفت‌وگوهاى علمى در باب اديان و ملل و نحل داشته است.

محسن غرويان، يكى از داوران و صاحب‌نظران در گزينش كتاب سال در حوزه دين و فلسفه است و به‌عنوان عضو شوراى بررسى كتاب استان قم نيز بر روند چاپ و نشر كتب نظارت داشته است. وى، هم‌اكنون عمدتاً به تحقيق و تدريس و تأليف اشتغال دارد.

محسن غرويان، بخشى از وقت روزانه خود را صرف پاسخ‌گويى به سؤالات و شبهات علمى - اعتقادى مى‌كند.

آثار

از ايشان تاكنون بيش از 40 اثر علمى، به‌صورت كتاب به چاپ رسيده است و مقالات كوتاه و بلند ايشان كه در مطبوعات مختلف به چاپ رسيده، بالغ بر 500 مقاله است.

از جمله كتب وى مى‌توان به موارد زير اشاره كرد:

 1. شرح مكاسب محرمه؛
 2. از مناظره چه باك؛
 3. شرح برهان شفا 1 و 2؛
 4. ترجمه و تبيين بداية الحكمه؛
 5. بحثى مبسوط در آموزش عقايد، در دو جلد؛
 6. صحيفه سجاديه موضوعى؛
 7. گوشه‌اى از خاطرات سفر استاد به فيليپين؛
 8. پلوراليزم دينى واستبداد روحانیت؛
 9. پرسش‌ها و پاسخ‌هاى دين‌پژوهى به انضمام واژه‌هاى منطق؛
 10. زمزم صفا (پانزده مناجات از امام زين‌العابدين)؛
 11. آشنايى با فلسفه؛
 12. تربيت فرزند بانشاط و سالم؛
 13. ترجمه و شرح مكاسب در 5 جلد؛
 14. انديشه جوانان(سؤالات، مقالات، مباحثات و مناظرات)؛
 15. جوان نوانديش(مسائل فكرى روز)؛
 16. درس‌ها و خاطره‌ها؛
 17. مقالات فلسفى؛
 18. در محضر استاد حسن‌زاده آملى؛

و...

منابع مقاله

 1. صفحه شخصی نویسنده در پایگاه اندیشوران حوزه
 2. مقالات محسن غرویان در پایگاه مجلات نورمگز

وابسته‌ها