فارسی، محسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی، محسن
نام فارسی، محسن
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار نهج‌البلاغه در سخنان علی علیه‌السلام (محسن فارسی)
کد مؤلف AUTHORCODE04608AUTHORCODE

محسن فارسى در 29 ارديبهشت1299ش در عراق زاده شد.

دوره دبستان را در دبستان «حسينى» عراق كه عمويش بنيان‌گذار و مدير آن بود، گذراند. سپس به دبيرستان ايرانى «شرافت» بغداد رفت و با پايان دوره‌ى دبيرستان به تنهايى به ايران آمد و زندگى را در تهران آغاز كرد.

در دانشسراى مقدماتى درس خواند. سپس به عنوان آموزگار و بعدها دبير، به خدمت در آموزش و پرورش پرداخت. پس از چندى به دانشكده‌ى ادبيات رفت و دانش‌آموخته‌ى ادبيات فارسى شد. وى در آموزش و پرورش دبير انجمن بررسى و گزينش كتاب‌هاى درسى و سرپرست كميته قيمت‌گذارى كتاب‌هاى درسى بود. او همچنين در راديو براى كودكان قصه مى‌گفت.

فارسى از سال 1320ش همكارى خود را با نشريه‌هاى آن دوره به ويژه مجله‌ى «ترقى» و «اطلاعات هفتگى» با نوشتن داستان، مقاله و شعر و ترجمه‌ى داستان‌هاى كودكان آغاز كرد. در دهه 30، امتياز مجله‌ى «آفرين» را كه مجله‌اى ادبى- اجتماعى بود گرفت. او براى ترجمه، بيشتر از منابع عربى و انگليسى سود مى‌جست. وى به كار گردآورى فرهنگ و ادبيات عاميانه نيز مى‌پرداخت و براى اين كار از دانسته‌هاى سالمندان يا آثار ادبى كلاسيك و كهن بهره مى‌گرفت.

آثار

از آثار او در گستره‌ى ادبيات كودكان مى‌توان به بز زنگوله پا برگرفته از ادبيات عاميانه، افسانه‌ها كودكان، دختر دريا برگرفته از آثار اندرسن و برادران گريم اشاره كرد. بيشتر آثار و ترجمه‌هاى محسن فارسى از سوى انتشارات امیرکبیر، گوتنبرگ، علمى و سيروس به چاپ رسيده‌اند. نهج‌البلاغه در سخنان على(ع) از جمله آثار اوست.


وفات

محسن فارسى در تير 1366 درگذشت.


وابسته‌ها