فاروقی، عباس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فاروقی، عباس
نام فاروقی، عباس
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار سفينه سليمانی، سفرنامه سفير ايران به سيام
کد مؤلف AUTHORCODE09388AUTHORCODE

عباس فاروقى فرزند ميرزا محمودخان ارفع‌السلطان، در 1291ش متولد شد.

تحصيلات ابتدائى و متوسطه را در ايران پايان داد و سپس براى ادامه‌ى تحصيل، عازم اروپا گرديد و در دانشگاه‌هاى نانسى فرانسه و كان بلژيك، در رشته‌هاى مختلف تحصيل كرد و از رشته‌هاى مهندسى صنعتى و فلاحتى (كشاورزى) و دكتراى حقوق و دكتراى ادبيات، فراغ‌التحصيل گرديد. چندى در پاريس و زمانى در آمريكا به تدريس در رشته‌هاى مختلف اشتغال داشت. مدتى هم در يونسكو معاون اداره حذف موانع تربيتى و فرهنگى بود.

وى در سال 1332 پس از بيست سال توقف در اروپا و آمريكا، به ايران بازگشت و رئيس قسمت اقتصادى اصل چهار در تهران شد و سپس در دانشگاه، خدمات خود را آغاز كرد. چندى استاد دانشسراى عالى بود و سپس در دانشكده‌ى ادبيات تهران و دانشكده‌ى ادبيات تبريز استاد بود. وى رياست دانشكده‌ى ادبيات اصفهان و سرپرستى دانشكده‌ى علوم را نيز برعهده داشت.

فرزندان

وى در اروپا با خانم ايراندخت قاجار، دختر سلطان احمدشاه قاجار ازدواج كرد و صاحب سه فرزند شد به نام احمد، زينت‌الملوك و دارا.

آثار

ايشان به زبان‌هاى فرانسه، انگليسى و فارسى تأليفات زيادى دارد، از جمله از تأليفات وى، هفت جلد به زبان فرانسه و چهار جلد به زبان انگليسى است كه از آن جمله: تاريخ جزيره هرمز سفينه سليمانى و تاريخ مصر قديم و روابط سياسى ايران و اروپا از 1500 تا 1630م است. آخرين سمت او، رياست مدرسه عالى بابلسر بود.

وابسته‌ها