فاسی، محمد بن احمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فاسی، محمد بن احمد
نام فاسی، محمد بن احمد
نام‌های دیگر ت‍ق‍ی‌ال‍دی‍ن‌ ال‍ف‍اس‍ی‌

ت‍ق‍ی‌ ال‍ف‍اس‍ی‌

ف‍اس‍ی‌، ت‍ق‍ی‌ال‍دی‍ن‌ م‍ح‍م‍د

ح‍س‍ن‍ی ‌م‍ک‍ی‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ اح‍م‍د

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 832 ق
اساتید
برخی آثار الزهور المقتطفة من تاریخ مکة المشرفة
کد مؤلف AUTHORCODE00528AUTHORCODE

تقى‌الدين فاسى (محمد بن احمد بن على) (م 832) از برجسته‌ترين مورخانى است كه آثارى بس مهم و ارجمند در تاريخ مكه تأليف كرده است. وى از اعقاب امام حسن(ع) است و در كارهاى علمى خود از بيشتر كتاب‌هاى موجود تا آن زمان، بهره برده است. وى شرح حال خود را در كتاب «العقد الثمين» به تفصيل آورده است. كتاب‌هاى وى در تاريخ مكه عبارتند از: «تجريد ولاة مكه» كه مواردى از آن را ابن فهد مكى در «غاية المرام» نقل كرده است.

«تحصيل المرام من تاريخ البلد الحرام» كه مختصر «تحفة الكرام» اوست و در چهل فصل تنظيم شده و نسخه‌هايى از آن برجاى مانده است. وى تحصيل المرام را نيز در كتابى با عنوان «هادى ذوى الافهام الى تاريخ البلد الحرام» تلخيص كرده كه نسخه‌اى از آن شناسانده نشده است. ديگر «تحفة الكرام بأخبار البلد الحرام» است كه در اصل، مختصر كتاب «شفاء الغرام» اوست و نسخه‌هايى از اين كتاب باقى است. وى تحرير ديگرى هم از اين كتاب دارد كه از آن نيز نسخه‌هايى برجاى مانده است.

مختصر ديگرى از «شفاء الغرام» توسط خود او با عنوان «ترويج الصدور باختصار الزهور» به انجام رسيده كه در اصل كتاب «الزهور المقتطفة من تاريخ مكة المشرفة» خلاصه «شفاء الغرام» است و «ترويج الصدور» تلخيص «الزهور».

مهمترين كتاب او «شفاء الغرام بأخبار البلد الحرام» است كه در چهل باب تدوين شده و به طور جامع تاريخ مكه را از هر حيث ارائه كرده است.

كتاب مهم ديگر او «العقد الثمين فى تاريخ البلد الامين» است كه وى با تفصيل تمام به شرح حال رجال مكه از آغاز تا زمان خود پرداخته و در هشت مجلد به چاپ رسيده است. وى در مقدمه كتاب‌هاى «شفاء الغرام» و «العقد الثمين» به تفصيل از چگونگى پديد آوردن اين آثار سخن گفته است.

كتاب ديگر وى درباره واليان مكه «المقنع من أخبار الملوك و الخلفاء و ولاة مكة الشرفاء» است كه در سال 1822م در روسيه چاپ شده است. فاسى دو تلخيص از اين كتاب نوشته كه نسخه‌اى از آن‌ها برجاى نمانده است. كتابى هم با عنوان «ولاة مكة فى الجاهلية و الاسلام»، سخاوى به وى نسبت داده كه محتمل است همان «المقنع» باشد.


وابسته‌ها

الزهور المقتطفة من تاریخ مکة المشرفة

شفاء الغرام بأخبار البلد الحرام

العقد الثمین فی تاریخ البلد الأمین

تعريف ذوي العلا بمن لم يذکره الذهبي من النبلا و هو ذيل علي کتاب سير أعلام النبلاء

شفاء الغرام بأخبار البلد الحرام (چاپ قاهره)