فاضل لنکرانی، محمدجواد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فاضل لنکرانی، محمدجواد
نام فاضل لنکرانی، محمدجواد
نام‌های دیگر
نام پدر آیت‌الله محمدفاضل لنكرانى
متولد 1341 ش
محل تولد قم
رحلت -
اساتید بيگدلى، سيد رسول موسوى تهرانى، اعتمادى، پايانى، وحيد خراسانى، سيد كاظم حائرى
برخی آثار قاعدة لاحرج

دفاع از حریم قرآن

‏بحوث في قاعدة الفراغ و التجاوز

نخبة الأنظار في حرمان الزوجة من الأراضی و العقار

کد مؤلف AUTHORCODE06056AUTHORCODE

محمد جواد فاضل لنكرانى، استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار است. وی فرزند آیت‌الله محمدفاضل لنكرانى است که یکی از مراجع بزرگ شیعه بودند، او در سال 1341ش، مقارن با ولادت باسعادت حضرت امام جواد(ع)، در شهر مقدّس قم، ديده به جهان گشود.


کسب علم و دانش

ايشان، تحصيلات ابتدايى را در مدرسه سنايى قم آغاز كرد و به دليل تبعيد پدر بزرگوارشان توسّط رژيم استبدادى طاغوت به يزد، تحصيل خود را در آن‌جا پى گرفت و سپس به قم بازگشته و تا اخذ ديپلم تجربى دانش روز را ادامه داد. وى، در كنار درس‌هاى دبيرستان، در سال 1356ش، دروس حوزوى را آغاز نمود و چون غالب دروس رسمى حوزه در آن زمان، به دليل حركت نهضت اسلامى ملّت ايران تعطيل بود، ايشان با همّت و جدّيت فراوان توانست با شركت در درس‌هاى خصوصى اساتيد حوزه، در مدّت كوتاهى دروس سطح را به پايان رسانده و در سال1361ش، به دروس خارج فقه و اصول راه يابد.

استادان

اساتيد وى از مقدمات تا خارج را مى‌توان به استاد بيگدلى، سيد رسول موسوى تهرانى، اعتمادى، پايانى، والد بزرگوارشان، آیت‌الله وحيد خراسانى و آیت‌الله سيد كاظم حائرى اشاره كرد.

در بخش دروس عقلى نيز، مباحث شفاء، اسفار و اشارات و مباحث تفسيرى را نزد اساتيد برجسته‌اى چون آیت‌الله حسن‌زاده آملى و آيت‌الله‌جوادى آملى گذرانده است.

تأليف

ايشان، علاوه بر تدريس، به تأليف مقالات علمى و كتب نيز توجّهى خاص دارند، به‌گونه‌اى كه در كنگره‌هاى علمى بزرگى، چون كنگره شيخ اعظم انصارى و مقدّس اردبيلى و امام خمينى شركت فعّال داشته و مقالات علمى متعدّدى را ارائه داده‌اند كه تمامى آنها علاوه بر انتشار، در صحن همايش نيز قرائت گرديده است.

علاوه بر مقالات مذكور، از ايشان تأليفات و رساله‌هاى مختلفى نيز در فقه، اصول و مباحث قرآنى به چاپ رسيده است.

توجّه معظّم‌له به طرح مسائل نوپيدا و مورد ابتلا، ستودنى و يكى از ويژگى‌هاى مباحث ايشان است. بحث نوپيداى تأثير زمان و مكان در اجتهاد و نيز تلقيح مصنوعى، حقّ التأليف، طواف از طبقه‌ى اوّل مسجد الحرام و استفاده از تلسكوپ در رؤيت هلال ماه از زمره‌ى اين مباحث است. تأليفاتى نيز از ايشان در رابطه با مسائل مزبور منتشر شده است كه نوآورى‌هاى فقهى و اصولى متعدّدى در آنها به چشم مى‌خورد. طرح اين مباحث به‌صورت گسترده، همراه با ارائه‌ى مباحثى نو و بديع، از ديگر ويژگى‌هاى معظّم‌له است و كتاب‌هاى قواعد فقهيه ايشان - لا حرج و ضمان يد - شاهد صدقى بر اين مدّعاست.

توجّه به مباحث قرآنى و تدريس آيات الاحكام - آيات مربوط به خمس، حجاب و نكاح - به‌صورت مبسوط، به‌گونه‌اى كه پاسخ‌گوى شبهات موجود نيز هست، از ديگر امتيازات علمى معظّم‌له به شمار مى‌آيد.

استاد، علاوه بر دريافت اجازه‌ى اجتهاد مطلق از سوى والد بزرگوارشان در سال 1376، از سوى شوراى عالى حوزه‌ى علميه قم نيز در سال 1381 مدرك علمى سطح چهار را در رشته فقه و اصول كه همان اجتهاد است، با معدّل هيجده و درجه‌ى عالى دريافت نمودند.


وابسته‌ها


القواعد الفقهیة (فاضل موحدی لنکرانی، محمد)

رسایل فی الفقه و الاصول

قاعده فراغ و تجاوز: تقریرات دروس استاد معظم و محقق حاج شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی

آیات الاحکام (بحث خمس)

بررسی فقهی تلقیح مصنوعی بحثی استدلالی در تبیین مسائل فقهی و حقوقی شکل‌های مختلف تلقیح مصنوعی

قاعده لاحرج

قاعده ضمان ید (سلسله درس‌هایی از قواعد فقه 2)

بررسی آخرین و برترین آراء و نظریه‌ها پیرامون ارث زوجه از زمین

دفاع از حریم قرآن

حق التأليف دراسه فقهیه معمقه حول حقوق التأليف

بحوث فی آیات الاحکام الخمس

نخبه الانظار فی حرمان الزوجه من الاراضی و العقار

دفاعا عن القرآن الکریم

استفتائات حول الشعائر الحسینیه

التلقیح الصناعی دراسه فقهیه - حقوقیه

اهل‌البيت، يا، چهره‌های درخشان در آيه تطهير

بحوث في قاعدة الفراغ و التجاوز

تبيان الأصول

اعتبار زيارت عاشورا و رفع برخی از شبهات

رساله احکام (برای نوجوانان)

قاعده تسامح در ادله سنن

فروع ثلاثة من العلم الإجمالي من تحریر الوسیلة