فرهنگ جامع تاریخ ایران

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فرهنگ جامع تاریخ ایران
NUR11976J1.jpg
پدیدآوران قدیانی، عباس (نویسنده)
ناشر آرون
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 6
شابک964-7217-35-8
موضوع ایران - تاریخ - دائرة‎المعارف‎ها
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏DSR‎‏ ‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ف‎‏4

فرهنگ جامع تاريخ ايران از ورود آريايى‌ها تا پايان عصر پهلوى دو جلد، نوشته عباس قديانى، فرهنگ‌نامه گونه‌اى است حاوى توضيحات كوتاه و كارآمد درباره مجموعه‌اى از اسامى شخصيت‌ها، اصطلاحات، اماكن، اقوام، احزاب، وقايع، منابع و متون و كتاب‌ها، فرقه‌ها و مذاهب، و واژه‌هاى متعددى كه در متون تاريخى به كار رفته و به نوعى در حيطه تاريخ ايران مى‌گنجد.

ساختار و گزارش محتوا

واژه‌ها و اسامى به ترتيب الفباى فارسى تنظيم شده، به گونه‌اى كه هر واژه در حكم يك مدخل است. جلد اول اين مجموعه از حرف 'آ 'تا 'س ' را شامل شده، با كلمه آباقان آغاز مى‌شود و به سى و سه پل ختم مى‌شود. جلد دوم اين مجموعه نيز با حرف‌ش و واژه شاپو آغاز مى‌شود و به كلمه ى ئون (نام قديم يونانى‌هاى آسياى صغير) ختم مى‌شود.

توضيحات هر مدخل حداقل از چند سطر و حداكثر تا يك صفحه قطع وزيرى در قالب دو ستون تدوين گرديده است. لازم به توضيح است كه مجموعه حاضر، در واقع شكل تجديد نظر شده كتاب فرهنگ فشرده تاريخ ايران است كه در سال 1376 در يك جلد انتشار يافته است. ضمن اين كه در مجموعه حاضر عصر پهلوى نيز بدان افزوده شده است.

وضعیت کتاب

صفحات پايانى جلد دوم؛ شامل ضمايمى از اين قرار است: جدول سنوات تاريخى، نام و سال‌هاى سلطنت پادشاهان و حكمرانان ايران از آغاز تا پايان عصر پهلوى، فهرست اعلام، و فهرست منابع و ماخذ.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.