فرهنگ عاشورا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فرهنگ عاشورا
NUR00986J1.jpg
پدیدآوران محدثی، جواد (نویسنده)
ناشر نشر معروف
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1376 ش یا 1417 ق
چاپ 2
موضوع

عاشورا - دایرةالمعارف‏ها

واقعه کربلا، 61ق. - دایرةالمعارف‏ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ف‎‏4
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


فرهنگ عاشورا دائرةالمعارفى از واژه‌هاى مرتبط با واقعه كربلا و قيام حسينى است. جواد محدثى مؤلف اين اثر براى الفاظ، شماره‌اى قرار نداده و تعداد اين واژه‌ها مشخص نيست، ولى تعداد مدخل‌ها فراوان است و به هر كلمه‌اى كه به‌نوعى با قيام امام حسين(ع) از رويدادها، دوست و دشمن، عزادارى در طول تاريخ و... ارتباطى وجود داشته، پرداخته است. اين كتاب طبق معمول يك دايرةالمعارف، اما يك جلدى و مختصر، به ترتيب الفبا پيش رفته و از كلمه آب تا يوم الله را در بر دارد. در لابه‌لاى واژه‌ها از شيوه ارجاع هم فراوان بهره برده شده و الفاظ نزدیک به هم، ارجاع شده‌اند.

انگيزه نگارش

همان‌گونه‌كه مؤلف در مقدمه گفته است هدف از تدوين اين فرهنگ‌نامه، ارائه مجموعه‌اى يك جلدى و دم دست و كاربردى، حاوى لازم‌ترين دانستنى‌ها پيرامون اشخاص، گروه‌ها، جاها، كتاب‌ها، اصطلاحات، سنت‌ها، شعارها، تعاليم مكتبى و محورهاى ديگر مرتبط به واقعه عاشورا است كه به نظر مى‌رسد مؤلف به موفقيتى در اين زمينه دست يافته و مجموعه‌اى از دانستنى‌ها را ارائه مى‌كند. در پايان كتاب نمايه‌هاى متعدد به خواننده كمك مى‌كند و در لابه‌لاى كتاب هم هر مدخلى داراى ارجاعات متعددى است كه به ديگر مدخل‌هاى مرتبط نيز توجه داده است.

نقاط قوت و ضعف

اين اثر به دليل آنكه واژه‌هاى فراوانى را توضيح داده و شايد نظير آن در جاى ديگرى يافت نشود، ارزشمند است؛ ليكن در توضيح واژه‌ها به مشهورات اكتفا شده و به بررسى و تحقيق درباره مطالب، پرداخته نشده است. در واقع مؤلف آنچه را در منابع و كتب بوده گزارش مى‌كند و كمتر درباره صحت و سقم مطالب اظهار نظر كرده است. البته وى به موضوعاتى چون تحريفات و آسيب‌شناسى عزادارى توجه داشته و در مواردى مانند واژه عروسى قاسم بدون توضيح داستان، از ابتدا بيان مى‌كند كه مطلب نادرست و تحريف است. مؤلف بنا به اقتضاى حماسى انقلاب اسلامى و حال و هواى زمان انتشار كتاب، به درس‌هاى عاشورا نيز اشاره مى‌كند.

مؤلف نام كتاب‌هايى را كه از آنها در تدوين مدخل‌ها بهره برده، در پاورقى آورده است. منابع و كتبى كه مؤلف به آنها مراجعه كرده، فراوان است و به دليل آنكه خواسته است همه واژه‌هاى عاشورايى را ارائه كند طبعاً از برخى كتاب‌هاى ضعيف و غير معتبر نيز استفاده كرده است.


وابسته‌ها