فشارکی اصفهانی، سید محمد بن امیرقاسم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فشارکی اصفهانی، محمد بن امیرقاسم
نام فشارکی اصفهانی، محمد بن امیرقاسم
نام‌های دیگر فشارکی، سید محمد بن قاسم

اصفهانی، سید محمد بن امیرقاسم

نام پدر امیر سید قاسم
متولد 1253ق
محل تولد فشارک از روستاهاى قهپایه اصفهان
رحلت 1316 ق
اساتید فاضل اردکانى

میرزاى شیرازى

برخی آثار الرسائل الفشارکیة
کد مؤلف AUTHORCODE22581AUTHORCODE

میر سید محمد بن امیر سید قاسم فشارکى اصفهانى (1253-1318/1316ق)، عالم امامى، فقیه، اصولى، محقق، مدرس و در کلمات بعضى از بزرگان، معروف به استاد کبیر ، شاگرد فاضل اردکانى و میرزاى شیرازى

ولادت

درسال ۱۲۵۳ قمری ۱۲۱۷ شمسی در فشارک از روستاهاى بخش کوهپایه اصفهان به دنیا آمد. پس از درگذشت پدرش در یازده سالگى، کفالت او را برادر بزرگش ابراهیم ملقب به (کبیر) بر عهده گرفت. براى فراگیرى علوم به عتبات رفت و در کربلا ساکن شد.

اساتید

وى از شاگردان حاجى آقا حسن بن سید مجاهد و فاضل اردکانى و میرزاى شیرازى بود. در زمان حیات استادش، میرزاى شیرازى، مرجعیت تقلید و تدریس در سامرا را برعهده داشت. بعد از درگذشت استادش به نجف مهاجرت کرد.

آن‌طور که آقا بزرگ تهرانی در کتاب خود می‌فرماید، در مسجد هندی در نجف کرسی تدریس داشت که حدود ۳۰۰ شاگرد در کلاسش حاضر می‌شدند. شیخ عباس قمی در فوایدالرضویه می‌فرماید: زمانی که آیت‌الله شیرازی در شعبان ۱۳۱۲ وفات کرد بزرگان به او رجوع کردند زیرا اعتقاد داشتند که او اعلم پس از میرزاست و از او خواستند که تصدی امور شرع و مرجعیت را بر عهده بگیرد ولی ایشان می‌فرماید: من خود می‌دانم که شایسته این کار نیستم زیرا ریاست امور شرعی نیاز به امور دیگری غیر از علم دارد و من در این امور وسواس خاصی دارم و من به غیر از تدریس به کاری نباید مشغول شوم. به ایشان اشاره کرد که به سراغ مرحوم میرزا محمدتقی شیرازی بروند. که این یکی از دلایل بلندی همت و پاکی نفس و اخلاص قلب این بزرگوار بوده است.

شاگردان

میرزا محمدحسین نایینى و حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى و آقا شیخ محمدرضا نجفى و حاج شیخ محمدحسین طبسى و آقا میرزا سید على مدرس یزدى از شاگردان وى بودند.

وفات

وفات وی را در سوم ذی‌القعده ۱۳۱۶ ق ۱۲۷۷ شمسی در نجف دانسته‌اند. محل دفن وی یکی از حجرات صحن مقدس علوی است.

آثار

  1. أصالة البرائة؛
  2. الأغسال؛
  3. الفروع المحمدیة، مجموعه رسالاتى در فقه و غیره؛
  4. شرح اوائل رساله البرائة شیخ انصارى؛
  5. رساله‌اى در خلل نماز[۱]

پانویس

  1. ر.ک: نصيرى، محمدرضا، ج4، ص295

منابع مقاله

نصیرى، محمدرضا، «اثرآفرینان»، انجمن آثار و مفاخر فرهنگى، چاپ دوم، 1384، تهران.


وابسته‌ها