فضائل القدس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فضائل القدس
NUR14201J1.jpg
پدیدآوران

جبور، جبراییل سلیمان (محقق)

ابن‌جوزی، عبدالرحمن بن علی (نویسنده)
ناشر دار الآفاق الجديدة
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1979 م
چاپ 1
موضوع بیت‌المقدس - تاریخ
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DS‎‏ ‎‏109‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ف‎‏6‎‏*
کتابخوان مشاهده

فضائل القدس اثر عربى ابوالفرج عبدالرحمن ابن على ابن الجوزى (597- 510 ق)، بيان فضائل قدس مى‌باشد كه در پاسخ به درخواست بعضى از دوستان نویسنده، تأليف شده است.

ساختار

كتاب با مقدمه محقق آغاز و مطالب در بيست و هفت باب تنظيم شده است. مؤلف در بيان مطالب و مباحث، از آيات، روايات و اشعار عرب استفاده نموده است؛ آيات را كامل بيان كرده و تفسير آن‌ها را نيز آورده است.

مؤلف در ابواب كتاب، فضائل قدس را بيان كرده و آن را شرح و توضيح داده است. محقق كتاب جبرائيل سليمان جبّور مى‌باشد.

گزارش محتوا

در مقدمه، پيرامون نسخه‌هاى خطى، و موضوع كتاب، مطالبى بيان شده و بعد از آن، شرح زندگى مؤلف به صورت جامع و كامل آمده است. در اين مقدمه، پيرامون مجالس ابن جوزى كه ابن جبير در آن حاضر بود، بازپس‌گيرى قدس از دست صليبيون در عهد مؤلف، زمان وفات، اخلاق، ادب، اسامى كتاب‌هاى مؤلف مطالبى بيان و توضيح داده شده است.

برخى از ابواب كتاب به صورت مستقل و برخى به هم مرتبط مى‌باشد مانند باب اول و باب پنجم كه هر دو در مورد فضيلت بيت‌المقدس است.

مؤلف در بعضى از ابواب، فضيلت اعمال در اين سرزمين را بيان نموده است مانند: فضيلت زيارت قدس، مضاعف بودن حسنات و سيئات در قدس، فضيلت نماز در آن و فضيلت سكونت در بيت المقدس.

در اين ابواب از عجايب سرزمين قدس و بيت‌المقدس سخن گفته شده و اسامى بزرگانى كه در اين سرزمين زندگى كرده و يا قبور آنان در اين مكان است، بيان شده است. همين طور برخى از اماكن، مساجد، مناطق و... اين سرزمين معرفى شده است.

وضعيت كتاب

فهرست ابواب در ابتدا و فهرست منابع، مصادر و اعلام، در انتهاى كتاب آمده است. توضيحات، اصلاحات و اختلاف نسخ، در پاورقى آمده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.

وابسته‌ها