فقیهی، علی‌نقی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فقیهی، علی‌نقی
نام فقیهی، علی‌نقی
نام های دیگر
نام پدر
متولد 1335 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن

‏جوان و آرامش روان: مشکلات، مشاوره و درمانگری با نگرش اسلامی

‏تربيت جنسي: مباني، اصول و روشها از منظر قرآن و حديث

کد مؤلف AUTHORCODE10628AUTHORCODE

على نقى فقيهى دانشيار گروه علوم تربيتى دانشگاه قم، صاحب‌نظر در تعليم و تربيت اسلامى و بنيان‌گذار مشاوره اسلامى در ايران است.

وى از پائيز 48، دروس علوم دينى و طلبگى را آغاز كرد: جامع المقدمات، سيوطى، حاشيه ملاعبدالله، مغنى، مختصرالمعانى، اصول‌الفقه و لمعتين را همراه با دروس تفسير، اخلاق، عقايد و دستور زبان فارسى، در مدرسه آيت‌الله گلپايگانى خواند و در پائيز 52 تا خرداد 55 رسائل را نزد استاد سيد ابوالفضل موسوى تبريزى و استاد بنى‌فضل و مكاسب و كفاتيين را نزد دو استاد معظم حوزه حاج آقاى ستوده و آقاى سيد على محقق داماد و بداية الحكمه و شرح منظومه را نزد حاج شيخ قدرت‌الله نجفى شهرضائى و حاج انصارى شيرازى تلمذ كرد.

در سال‌هاى فوق، با چند نفر مانند آقايان عليرضا اعرافى، سيد حسن موسوى يزدى، محمدكاظم بهرامى، از هم بحث‌هاى خود، كار تحقيقى در تفسير داشت كه برایش بسيار مفيد، جالب و موفقيت‌آميز بوده است.

او از پائيز 55 به دروس خارج فقه، اصول و حكمت متعاليه مشغول شد و از درياى علوم فقه و اصول آيات عظام آقايان: فاضل لنكرانى، وحيد خراسانى، شيخ كاظم و شيخ جواد تبريزى بهره برد و اسفار الاربعة صدرالمتألهين، را تا سال 64 نزد آيت‌الله جوادى آملى فراگرفت و سپس عرفان را با خواندن «تمهيد القواعد» ابن تُركه در محضر پر فيض معظم له آغاز كرد و با شرح قيصرى بر «فصوص الحكم» ابن عربى، سال 68، آن را به اتمام رساند.

در سال 56 به دستور استاد آيت‌الله جوادى آملى و معرفى معظم‌له به مؤسسه در راه حق رفته و مكاسب، كفاتيين و منظومه را نزد استاد آيت‌الله مصباح يزدى امتحان داد و افتخار همراهى با دانش‌پژوهان آن مؤسسه را پيدا كرد.

در آن مؤسسه دروس روان‌شناسى، جامعه‌شناسى، اقتصاد، روش تحقيق، فلسفه، زبان و ادبيات عربى، فارسى و انگليسى، معارف قرآن، فلسفه علم را تا سال 62 به پايان رسانده و سپس به تحقيق در معارف قرآن، انسان‌شناسى قرآن و فلسفه اسلامى پرداخت، تحقيق در فلسفه با مسئوليت و هدايت آيت‌الله مصباح يزدى تا سال 69 ادامه داشت.

در ضمن از اول تابستان 63 تا اوائل 68 هدايت گروه‌هاى تحقيقاتى مركز بررسى و تحقيقات عقيدتى سياسى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و نظارت علمى بر تدوين جزوات آموزشى در موضوعات: عقايد معارف قرآن، تاريخ اسلامى و اخلاق در آن مركز و نيز نظارت علمى بر قسمت بررسى كتاب‌هاى منتشره در سطح كشور كه به منظور تعيين مجاز يا غير مجاز يا مفيد بودن آن‌ها براى اعضاء سپاه و استفاده از آن‌ها در كتاب‌فروشى‌ها، كتابخانه‌هاى عمومى و تحقيقاتى سپاه انجام مى‌شد، به عهده وى بود.

علاوه بر آن يك دوره دروس عقايد و كلام براى دانشكده تربيت مربى سپاه در بيش از پانصد صفحه تايپى تدوين كرد كه هم‌اكنون متن درسى آن دانشكده مى‌باشد. از سال 61 به بعد در دانشگاه تهران و علوم پزشکى تهران به تدريس دروس: تاريخ فلسفه، تعليم و تربيت اسلامى، فلسفه تعليم و تربيت، معارف اسلامى پرداخت و راهنمائى و مشاوره دانشجويان را هم‌زمان در دانشكده‌هاى مختلف برعهده داشته است و از سال 81 مؤسسه مطالعاتى مشاوره اسلامى را رسماً تأسيس كرد.

آثار

1. بهداشت و سلامت روان در آئينه علم و دين

2. جوان و هويت (چكيده مقالات برگزيده چهارمين همايش مشاوره از ديدگاه اسلامى)

3. جوان و آرامش روان (مجموعه مقالات سومين همايش مشاوره اسلامى)

4. مشاوره در آئينه علم و دين

5. آراى دانشمندان مسلمان در تعليم و تربيت و مبانى آن

6. جمع القرآن بين الدفتين فى عهد النبى(ص)

7. شناخت راه و مقصد

8. منبع‌شناسى در حوزه روان‌شناسى، بهداشت روان و مشاوره اسلامى

9. گزارش علمى نشست‌هاى علمى همايش مشاوره از ديدگاه اسلامى

10. چكيده مقالات دومين همايش مشاوره اسلامى

11. تبيين هدف‌ها در اقتصاد آموزش و پرورش از ديدگاه اسلام

12. اهداف تعليم و تربيت از ديدگاه اسلام

13. اصول و فنون مشاوره و راهنمايى

14. مجموعه مقالات اولين همايش مشاوره اسلامى

15. نگرشى نو بر تاريخ فلسفه

فعالیت‌های علمى ديگر

1. از سال 1375 تا كنون چهار همايش سراسرى و هفت نسشت علمى در موضوعات مشاوره اسلامى با همكارى مراكز علمى مانند انستيتو روان‌پزشکى تهران، پژوهشكده حوزه و دانشگاه، انجمن ايرانى روانشناسى برگزار كرده است.

2. مجرى كارگاه آموزشى مشاوره در دانشگاه‌ها و مراكز علمى حوزوى، 15 بار

3. تأسيس مؤسسه مطالعاتى مشاوره اسلامى، 1381.


وابسته‌ها

آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن

جوان و آرامش روان: مشکلات، مشاوره و درمانگری با نگرش اسلامی

شناخت راه و مقصد (راه شناسی و زندگی اخروي)

تربيت جنسي: مباني، اصول و روشها از منظر قرآن و حديث

مشاوره در آینه علم و دین