فلاح، عبدالشکور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فلاح، عبدالشکور
نام فلاح، عبدالشکور
نام های دیگر
نام پدر
متولد 1343ش
محل تولد ولایت پروان افغانستان
رحلت
اساتید آيت‌الله مرتضوى
برخی آثار زینه القرآن
کد مؤلف AUTHORCODE01300AUTHORCODE

شیخ عبدالشكور فلاح، يكى از شخصيت‌هاى قرآنى و قارى بين‌المللى قرآن كريم، داور، عضو جامعه قرآنی افغانستان مى‌باشد.

ولادت

او كه متولد 1343ش مى‌باشد، اصالتاً از ولايت پروان ولسوالى سرخ پارسا دره تركمن بوده، ولى متولد و بزرگ‌شده كابل است.

کسب علم و دانش

وى تلاوت قرآن را هم‌زمان با تحصيلات مكتبى آغاز كرد و در مدرسه محل تحصيلش در كابل، به‌عنوان قارى نوجوان مورد توجه شاگردان، معلمين و مسئولين قرار گرفت. در كنار اين، توفيق تلمذ در خدمت استاد شهيد مولوى نجاتى را يافت. ايشان اولين استاد او بودند كه در حسینیه قلعه فتح‌الله خان به تربيت شاگردان قرآنى مى‌پرداختند.

وى همچنين از تجربيات و راهنمايى‌هاى مرحوم قارى فاخر بهره برده است. ايشان هم در زمان خودشان، از قاريان برجسته افغانستان بودند و قرائت‌هاى ايشان در رسانه ملى (راديو و تلويزيون) در فرصت‌هاى مختلف پخش و نشر مى‌شد.

وى اندكى بعد، برخى از جلسات قرآنى را در سطح هم‌كلاسى‌ها، اقوام و دوستان در مسجد محمديه تايمنى كه به نام مسجد آيت‌الله فهيمى معروف است، داير نمود و همچنين در كنار استاد فاخر و قبل از تشريف‌آورى ايشان به جلسه، به اداره جلسه فاطميه قلعه فتح‌الله مى‌پرداخت.

وى در مسابقات متعددى كه از طرف وزارت اوقاف برگزار مى‌شد، شركت نموده و راديو و تلويزيون افغانستان، قرائت‌هايش را در روزهاى چهارشنبه پخش مى‌كرد.

بعد از مهاجرت از كابل، به كارهاى جهادى و مبارزاتى مشغول شد. در كنار اين نوع مشغوليت‌ها در ايران، در شهرهاى مختلف، به فعالیت‌های قرآنى و تدوير محافل قرآنى پرداخت و در همين راستا، در سال 1363ش، در مسابقات بين‌المللى قرائت قرآن كريم كه از سوى جمهورى اسلامى ايران در تهران برگزار شده بود، در جمع قراء جهان اسلام شركت كرده و حايز مقام دوم در اين مسابقات شد.

در سال 1365ش، هم در مسابقات بين‌المللى تهران، مقام چهارم را كسب كرد و در سال 1366ش، در مسابقات سراسرى بين مهاجرين افغانى در ايران، در مشهد نفر اول شد.

وى به‌عنوان مشوق براى جوانان كار مى‌كند و به آنها تعليم قرآن داده و تشويق مى‌كند كه در اين مسابقات برنده و كشور افغانستان را سربلند كنند و زمينه رشد و شكوفايى براى ايشان ايجاد شود.

وى فعلاً مشغول تحصيل در جامعة المصطفى العالمية مى‌باشد. او دوره كارشناسى رشته علوم قرآن و حديث را تمام كرده و اينك آماده براى تحصيل در كارشناسى ارشد است و در حوزه علميه مشهد، مشغول به تحصيل درس خارج فقه و اصول بوده و همين‌طور در جامعه قاريان و حافظان افغانستان مقيم مشهد، فعاليت داشته و عضو هيئت‌مديره بوده و اكنون مسئول آموزش جامعه قاريان و حافظان مى‌باشد.

او در درس خارج فقه آيت‌الله مرتضوى شركت كرده است.

جامعه قاريان و حافظان افغانستان مقيم مشهد، در سال 1385ش، به پيشنهاد وى تأسيس شد كه تاكنون نيز ادامه دارد.

آثار

يكى از تأليفات ايشان، كتاب «زينة القرآن» مى‌باشد كه در موضوع آموزش تجويد قرآن كريم و نكاتى درباره صوت و لحن در آن، به رشته تحرير درآمده است. وى علاوه بر اين كتاب، انواع جزوات آموزشى قرآنى نوشته و همچنين مقاله‌هايى در موضوعات «عالم برزخ از نظر روايت و قرآن» و «اختلاف قرائت» و جزاوت بزرگ و كوچك ديگرى در زمينه قرآن نوشته‌اند كه تاكنون به چاپ نرسيده است.


وابسته‌ها