فلاطوری، جواد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
فلاطوری‏، جواد
نام فلاطوری‏، جواد
نام های دیگر فلاطوری، عبدالجواد
نام پدر
متولد 1304 ش
محل تولد
رحلت 1375 ش
اساتید
برخی آثار تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی

تعلیقیه بر شرح منظومه حکمت سبزواری

کد مؤلف AUTHORCODE7260AUTHORCODE

عبدالجواد فلاطورى از نوادگان آخوند ملا اسماعيل اصفهانى، استاد فلسفه حاجى سبزوارى، در سال 1304ق در اصفهان متولد شد.

تحصیلات

وى از ابتداى جوانى، علاوه بر تحصيلات دبيرستانى به كسب معارف اسلامى همت گماشت و در شهرهاى اصفهان، تهران و مشهد در محضر استادانى نظير محمدعلى شاه آبادى، مهدى آشتيانى، محمدتقى آملى، خوانسارى، محمدرضا كلباسى و هادى كدكنى نيشابورى به شاگردى پرداخت.

در سال‌هاى 1328 و 1329 كتاب جواهر را با آيت‌الله محمدرضا كلباسى مباحثه كرد و از محضر وى به اخذ روايت و گواهى درجه اجتهاد نايل آمد.

فلاطورى در سال 1333ق براى تحصيل روانه آلمان شد و در رشته فلسفه به تحصيل پرداخت. وى در رشته «كانت‌شناسى» به درجه استادى رسيد. همچنين در آلمان به تحصيل رشته‌هاى فلسفه، روان‌شناسى علوم تربيتى، علوم اجتماعى و تطبيق اديان پرداخت. در همين ايام زبان‌هاى لاتين و يونانى را نيز فراگرفت و پس از نوشتن مقالات و رسايل كوچكترى به نوشتن رساله استادى خود پرداخت و آن را درباره «دگرگونى بنيادى فلسفه يونانى بر اثر طرز انديشه اسلامى» نگاشت و به درجه استادى نايل آمد. وى استاد دانشگاه كلن آلمان در رشته‌هاى فلسفه (به شيوه تطبيقى)، حقوق، كلام، علوم اسلامى و اسلام معاصر بود.

فعالیت‌ها

از جمله فعاليت‌هاى وى، تأسيس مركز آكادمى كلن در سال 1356 بود كه دست به اصلاح كتاب‌هاى درسى مدارس آلمان زد و نواقص و كاستى‌هاى كتاب‌هاى درسى را در زمينه‌هاى اسلام و تاريخ اسلام اصلاح كرد و در اين ارتباط، شش كتاب تأليف شد كه به عنوان مرجعى براى نويسندگان كتاب‌هاى درسى آلمان و ديگر كشورهاى اروپا از قبيل فنلاند، فرانسه، پرتغال و اسپانيا شد و خود اروپايى‌ها بر اساس اقدامات و تأليفات استاد فلاطورى، مطالب كتاب‌هاى درسى خود را اصلاح بازنويسى كردند.

فلاطورى براى اين كه مركز آكادمى كلن به عنوان يك نهاد علمى جزء دانشگاه قرار بگيرد، آن را از شهر كلن به هامبورگ انتقال داد و از آن پس جزيى از دانشگاه هامبورگ شد. قصد وى اين بود كه در اين مركز آكادمى، دانشجوى علوم اسلامى تربيت كند و مدرك معتبر نيز بدهد.

وى در آلمان به عنوان يك مرجع اسلامى و دانشمند فلسفه و علوم اسلامى مطرح بود. هر زمان كه مجلس اروپا در تجزيه و تحليل و بيان مسائل اسلامى و تفاهم و همفكرى و گفت و گوى بين پيروان ادييان اسلام، مسيحيت و يهوديت دچار مشكل مى‌شدند، به وى مراجعه مى‌كردند و نظرخواهى و راهنمايى مى‌خواستند. وى براى ايجاد مباحثه، تفاهم، همفكرى، و همكارى بين پيروان اديان مختلف تلاش مى‌كرد. وى در برپايى اجلاسى كه پيش از فوتش بين مفتكران و انديشمندان مسلمان، مسيحى و يهودى در يونان برگزار شد، مسئوليت داشت.

آثار

از آثار وى مى‌توان ترجمه تاريخ ايران در قرون نخستين اسلامى تأليف برتولد اشپولر را ذكر كرد. ايشان روز يكشنبه نهم دى 1375، هنگام تدريس در كلاس درس بر اثر سكته قبلى درگذشت.

منابع مقاله

برگرفته از كتاب: گلزار مشاهير.


وابسته‌ها