قصص الأنبياء (جزایری)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از قصص الأنبیاء)
پرش به: ناوبری، جستجو
قصص الأنبیاء
NUR02640J1.jpg
پدیدآوران

جزایری، سید نعمت‌الله بن عبدالله (نویسنده)

عزیزی، یوسف (مترجم)
عنوان‌های دیگر

داستان پیامبران، یا، قصه‌های قرآن از آدم علیه‌السلام تا حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم

داستان پیامبران، یا، قصه‌های قرآن از آدم تا خاتم انبیاء محمد(ص)
ناشر هاد
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1380 ش
چاپ 1
شابک964-5536-78-2
موضوع

پیامبران - سرگذشت‌نامه

قرآن - قصه‌ها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏88‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏4‎‏ق‎‏6
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهقصص الأنبياء، داستان پيامبران يا قصه‌هاى قرآن از آدم تا خاتم، ترجمه‌ای است از قصص الانبیاء سید نعمت‌الله جزایری که توسط يوسف عزيزى صورت گرفته است. کتاب مشتمل بر داستان‌هايى از پيامبران که در قرآن آمده می‌باشد.

ساختار

كتاب داراى 29 بخش است كه دو بخش اول كتاب مربوط به ويژگى‌هاى پيامبران و ادله عصمت آنان و پاسخ به شبهات در اين موضوع مى‌باشد، بخش‌هاى بعدى كتاب مربوط به داستان‌هاى پيامبران به ترتيب از حضرت آدم تا پيامبر خاتم عليهم‌السلام مى‌باشد.

گزارش محتوا

در زمينه سرگذشت پيامبران، «وهب بن منبه» كتابى مبسوط را به رشته تحرير درآورده، لكن چون اعتماد او در اين كتاب بر احاديث جمهور اهل سنت بوده و غالباً شواهد ارائه شده از جانب او راهى به سوى غايت مورد نظر نمى‌گشايد، به آن اعتماد نشده، از طرفى «فاضل راوندى» از علماى اماميه نيز در اين زمينه مجموعه‌اى را گردآورى و احاديثى چند از ائمه طاهرين(ع) را در آن وارد كرده است؛ اما بايد در نظر داشت كه نوشتارهاى او بر قياس متقنى پايه‌گذارى نگشته و غالباً احاديث مرويه در كتاب وى احتياج به تكمله و توضيح دارد. از سوى ديگر «علامه مجلسى» جلد پنجم از كتاب «بحار الانوار» را تحت عنوان «كتاب النبوة» به بررسى شرح احوال پيامبران اختصاص داده است و با اين كه در ميان زندگى انبياء به تمام جوانب قضايا توجه داشته است؛ ولى بايد اذعان داشت كه او نيز در بيان مطلب از حد اعتدال خارج گشته و به تفضيل و اطاله كلام پرداخته است. علامه بزرگوار در كتاب «نبوت» ابتدا آيات قرآنى و تفسير آن‌ها را به طور مفصل به بحث كشيده، آنگاه تمام اقوال اماميه و اهل سنت را بر آن افزوده است.

مؤلف بعد از مطالعات بسيار علاقه‌مند گشته تا كتاب خويش را به سبکی متمايز و شيوه‌اى نادر و ممتاز به زيور طبع بيارايد به اين صورت كه تكيه‌گاه اصلى تأليف را بر روايات اماميه متمركز ساخته و در مواقع ضرورى بر حسب حاجت به احاديث جمهور اهل سنت مراجعه نمايد و در اين مسير كوشش را بر ايجاز و اختصار كلام معطوف ساخته تا ضمن برخوردارى از حجم نسبتا كم بتواند حاوى بار علمى پر محتوايى باشد.

مؤلف، در كتاب با آوردن آيات قرآنى و احاديث اهل‌بيت، آن را تزيين نموده و در بخش اول و دومى كتاب خود، بيشر به مسائلى چون خصوصيات مشترك پيامبران، تعداد آنان، تفاوت ميان رسول و نبى و امام، زبان و قوميت آنان، ميزان معرفت انبياء نسبت به اسم اعظم، عمر آنان و تفاوت‌هايى كه پيامبران با هم داشته‌اند و در بخش دوم بررسى شبهات در باب عصمت پيامبران پرداخته است.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب

وابسته‌ها