قلانسی سمرقندی، محمد بن بهرام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
قلانسی سمرقندی، محمد بن بهرام
نام قلانسی سمرقندی، محمد بن بهرام
نام های دیگر قلانسی، بدرالدین محمد بن بهرام
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 560 ق
اساتید
برخی آثار أقرباذین القلانسي

ترکیب الادویة

کد مؤلف AUTHORCODE08402AUTHORCODE

بدرالدين محمد بن بهرام بن محمد قلانسى سمرقندى از طبيبان قرن ششم و يا هفتم هجرى است. متأسفانه از زندگى شخصى او چيز زيادى نمى‌دانيم. دكتر لوسين لوكلرك در كتاب تاريخ طب عربى مى‌نويسد: ما به درستى نمى‌دانيم كه وى در چه تاريخى مى‌زيسته است، ولى به حسب آنچه ابن اصيبعه ذكر مى‌كند، گمان مى‌كنيم كه او در اوائل قرن سيزدهم مى‌زيسته است.

ابن اصيبعه درباره او در كتاب عيون الابناء فى طبقات الاطباء مى‌نويسد: در صناعت پزشکى و معالجه و مداواى بيمارى‌ها، صاحب‌نظر بود. كتاب قرابادين وى در بيست و نه باب، هر آنچه را كه شخص به آن محتاج است ذكر مى‌كند. وى در نگارش اين اثر، از كتب معتبرى استفاده مى‌كند و بيشتر آنچه را نوشته، از اين كتاب‌ها نقل كرده است.

تأليفات

از نگاشته‌هاى او به غير از كتاب «قرابادين»، كتابى ديگر به دست ما نرسيده است.

گزارشى از نگاشته‌هاى ديگر او نيز در كتب كتاب‌شناسى و تراجم به چشم نمى‌خورد. به نظر مى‌رسد وى بيش از آن كه به تأليف و تصنيف بپردازد، به امور بالينى اشتغال داشته است و اين مطلب از عبارت ابن صيبعه كه او را چنين توصيف مى‌كند: «مجيد فى صناعة الطب له عناية بالنظر فى معالجة الامراض و مداواتها» نيز قابل استظهار است.

وفات

چنان كه گفتيم اطلاعى از تاريخ دقيق زندگانى او نداريم بنابراین تاريخ درگذشت او چندان برایمان معلوم نيست. با اين حال، دكتر سامى خلف حمارنه در كتاب فهرست مخطوطات كتابخانه ظاهريه بر اين باور است كه قلانسى بعد از سال 590ق (1194م) درگذشته است.


وابسته‌ها

أقرباذین القلانسي

ترکیب الادویة