قواعد العقائد (مع تعليقات السبحاني)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
قواعد العقائد (مع تعلیقات السبحاني)
NUR03778J1.jpg
پدیدآوران

نصیرالدین طوسی، محمد بن محمد (نویسنده)

سبحانی تبریزی، جعفر (حاشيه نويس)
ناشر مؤسسه امام صادق علیه‌السلام
مکان نشر قم - ایران
چاپ 1
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهقواعد العقائد (مع تعليقات السبحانى) از تأليفات كلامى خواجه نصيرالدين طوسى است كه آيت‌الله على ربانى گلپايگانى از شاگردان مبرز آيت‌الله سبحانى در حين تدريس، تعليقه ارزشمندى بر آن زده است كه در اين مجلد منتشر شده است.

از آنجا كه كتاب‌شناسى «قواعد العقائد» اطلاعات لازم را درباره اين كتاب در اختيار خواننده قرار مى‌دهد، لذا به آن ارجاع داده مى‌شود و در اين نوشتار تنها به گزارشى مختصرى درباره «تعليقات» بسنده مى‌شود.

در ابتداى كتاب مقدمه ارزشمندى به قلم آيت‌الله ربانى گلپايگانى آمده است. در اين مقدمه شرح حال مؤلف كتاب خواجه نصيرالدين طوسى و تأليفات كلامى او و نيز شروح كتاب «قواعد العقائد» ذكر شده است. موارد خلاف بين حكما و متكلمين، مواضع اختلاف بين مذاهب كلامى، و ويژگى‌هاى مذاهب معتزله، اهل‌سنت و شيعه از جمله مباحثى است كه اطلاعات مختصر، اما ارزشمندى را در اختيار خواننده كتاب قرار مى‌دهد. محشى كتاب در آخر به اين نكته اشاره كرده است كه در تبيين مقاصد و توضيح مشكلات كتاب به مصادر مختلفى مراجعه كرده است.

شيوه ارائه مطالب در كتاب بدين صورت است كه ابتدا مطالب مؤلف ذكر شده و پس از آن مطالب محشى با ذكر شماره درج شده است. خواجه نصير در اين رساله سعى در موجزگويى داشته و لذا محشى اقوال و آراء مختلف را كه درباره يك موضوع لازم دانسته با نقل عين كلام قائلين ذكر كرده است. وى گاه مناقشات مختلف پيرامون يك مطلب را از منابعى؛ مانند: قواعد المرام محقق بحرانى، كشف المراد علامه حلى نقل مى‌كند.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.