كتاب الإجارة (میرزا حبیب‌الله)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
کتاب الاجاره (للمیرزا حبیب‌الله)
NUR00318J1.jpg
پدیدآوران رشتی، حبیب‎ الله بن محمد علی (نويسنده)
ناشر مؤلف
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1310 ق
چاپ 1
موضوع اجاره (فقه)
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏190‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏5‎‏الف‎‏3*
نورلایب مشاهده

کتاب الإجاره تألیف ميرزا حبيب‌الله بن محمد على رشتى، گيلانى، نجفى از فقهاى بزرگ شيعه و از شاگردان شيخ انصارى و متوفاى سال 1312 هجرى قمرى می‎باشد.

ميرزا حبيب‌الله رشتى در اين كتاب با همان دقت نظر استاد بزرگوار خود شيخ انصارى به بررسى مباحث كتاب الاجاره پرداخته‌اند.

وى با دقت در معانى لفظى و اصطلاحى و اشاره به نظرات شيخ انصارى، صاحب جواهر، محقق قمى، علامه حلى و ديگر فقهاى بزرگ شيعه در طول تاريخ فقه، و با اشاره به ادله و نظريات آن بزرگواران و استدلال به آيات و روايات معتبر شيعه به بحث و بررسى در اين كتاب پرداخته‌اند.

ارزش و اعتبار كتاب

ميرزا حبيب‌الله رشتى از بزرگترين شاگردان شيخ انصارى بودند.

بعد از شيخ انصارى كسى بهتر از ايشان تدريس نمى‌كرد. او اگر چه در تدريس، مباحث طرح شده را طولانى بحث مى‌كرد، اما به علت فوايد زياد درس ايشان، گروههاى مختلف در درسش شركت مى‌كردند. لذا اين كتاب منبع بسيار خوبى براى آشنايى با نظريات فقهى و ادله ايشان در باب كتاب الاجاره مى‌باشد.

مباحث كتاب

اين كتاب در چهار فصل آمده است. عقد اجاره، شرايط، احكام و اختلاف در آن. در بحث عقد به دو مبحث اشاره شده است.

معاطات و احتياج به ايجاب و قبول. و در بحث شرايط به كامل بودن متعاقدين، موزون و مكيل بودن اجرت، مملوك، معلوم، مباح و مقدور بر تسليم بودن منفعت اشاره شده است.

در بحث احكام به سيزده مسأله اشاره شده و در بحث تنازع به تنازع در اصل اجاره، ادعاى از بين رفتن كالا و يك مسئله در خياطى مطرح شده است.

اين كتاب در 358 صفحه آمده است.


آقا بزرگ تهرانى مؤلف كتاب ارزشمند الذريعة إلى تصانيف الشيعة جلد 1 ص 122 درباره اين كتاب مى‌فرمايد: «كتاب الاجارة للعلامة الكبير ميرزا حبيب‌الله بن ميرزا محمد على الرشتى، النجفى المتوفى ليلة الخميس 14 جمادى الثانية سنة 1312. طبع بايران و هو احد مجلدات شرحه المبسوط على الشرايع و معه البيع الفضولى و المعاطاة و طبع ايضا كتاب الغصب منه مستقلا».

كتاب الاجاره نوشته علامه بزرگ ميرزا حبيب‌الله رشتى فرزند ميرزا محمد على رشتى نجفى، متوفاى شب پنج‌شنبه 14 جمادى الثانيه سال 1312 هجرى قمرى مى‌باشد. اين كتاب در ايران به چاپ رسيده است. اين كتاب يكى از مجلدات شرح مبسوط ايشان بر كتاب شرايع مى‌باشد به همراه اين كتاب، كتاب بيع فضولى و معاطات نيز آمده است. در ضمن كتاب غصب، به صورت مستقل به چاپ رسيده است.

نسخه نگارش

اين كتاب از روى نسخه‌اى كه نگارنده آن محمدباقربن آخوند ملا محمدحسین اروحنى مى‌باشد، تهيه شده است. تاريخ پايان نگارش آن، دوشنبه، نهم ربيع الثانى مى‌باشد.

نسخه چاپى

نسخه چاپى كه در اين برنامه از آن استفاده شده است، نسخه‌اى يك جلدى و در قطع وزيرى است. تاريخ چاپ آن سال 1310 هجرى قمرى مى‌باشد.