كتاب الطهارة (طاهری اصفهانی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ كتاب الطهارة
NUR16011J1.jpg
پدیدآوران

یزدی، محمدکاظم بن عبدالعظیم (نويسنده)

طاهری، سید جلال‌الدین (محرر)

محقق داماد، سید محمد (شارح)
ناشر مبارک
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1388ش
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏/ي4 ع40236 183/5 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


كتاب الطهارة، اثر آیت‌الله سید جلال‌الدین طاهری اصفهانی (متوفی 1434ق)، شرحی است بر «کتاب الطهارة» از «العروة الوثقی» آیت‌الله محمدکاظم یزدی (متوفی 1337ق) به زبان عربی.

مقدمه‌ای از شارح در ابتدای کتاب ذکر شده و مطالب، در دو جلد، سامان‌دهی شده است. در این مقدمه، ضمن بیان نکاتی پیرامون کتاب و شرح آن، به این نکته اشاره گردیده است که مباحث و حواشی «العروة الوثقی»، کاری بس بزرگ‌تر و عظیم‌تر از شرح حاضر را طلب می‌کرده است اما به دلیل برخی مشکلات، این امر، امکان‌پذیر نبوده است[۱].

نکته قابل‌تأمل آنکه مطالب کتاب، حاصل حضور شارح در مباحث و دروس آیت‌الله محقق داماد بوده و لذا همچنان که خود شارح در مقدمه کتاب بدان اشاره نموده، این اثر، تقریرات درس خارج ایشان نیز محسوب می‌شود[۲].

متن اصلی کتاب، به‌صورت بیان مسائل فقهی بوده و در شرح و توضیح مطالب، از آیات، روایات و دیدگاه‌ها و نظرات فقها، مخصوصاً فقهای معاصر استفاده شده و در برخی موارد، ادله و مبانی آنها نیز، اشاره گردیده است[۳].

برخی از مباحث کتاب، مانند مبحث ملاقی، به دلیل اهمیت زیاد، در اصطلاح، معرکه آراء بوده و لذا حجم زیادی از مطالب را به خود اختصاص داده و ازاین‌رو، شارح نیز به تشریح و توضیح مفصل این مباحث، پرداخته است[۴].

روش شرح بدین‌صورت است که ابتدا متن اصلی «العروة الوثقی»، با خطی درشت‌تر و پررنگ‌تر ذکر شده و در ادامه، به توضیح و تشریح مطالب و موضوعات آن، پرداخته شده است.

فهرست مطالب هر جلد، در ابتدای همان جلد آمده و در پاورقی‌ها، به ذکر منابع پرداخته شده است.

پانویس

  1. مقدمه، ج1، ص13- 14
  2. همان، ص14
  3. همان
  4. همان، ص14- 15

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها