كلمات ذوقية و نكتات شوقية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
الرسائل الصوفية
NUR20578J1.jpg
پدیدآوران

سهروردی، یحیی بن حبش (نويسنده)

بدر، عادل محمود (مترجم)
ناشر الهيئة المصرية العامة للکتاب
مکان نشر مصر - قاهره
سال نشر 2007م
چاپ 1
شابک977-419-758-5
زبان عربی
تعداد جلد 1

كلمات ذوقية و نكتات شوقية: یکی از پنج رساله عرفانی شهاب‌الدین سهروردی است که عادل محمود بدر پس از ترجمه به عربی، به‌همراه شرح مقالات، با نام الرسائل الصوفية منتشر کرده است.

كلمات ذوقية و نكتات شوقية رساله‌اى است از کلمات و سخنان‌ ذوقى‌ شیخ‌ اشراق که به درخواست برخى از اخوان تجرید به نـگارش درآمـده‌ است. شیخ در این کلمات، با عباراتى کوتاه، لطایف و رموز و اشاراتى را در‌ هر‌ بند‌ مـطرح کرده و دسـتورات و توصیه‌هایى را براى اهل سیروسلوک‌ بیان داشته اسـت. او پیرامـون مـباحثى چون‌ حب‌ وطن، مقامات اهل تجرید و حـالات مـشایخى چون بایزید بسطامى و حلاج و دیگران سخن‌ گفته‌ و پس از آن به بیان چگونگى حل طلسم بـشرى و ارتـقا از هبوط اشباح به شرف ارواح‌ پرداخـته است.[۱] سهروردی در ابتدای این مقاله فائده تجرید را سرعت‌بخشی در بازگشت به موطن اصلی می‌داند و با استناد به حدیث نبوی «حب الوطن من الإيمان» بر نفس آدمی واجب می‌داند که وطن حقیقی خود را دریابد.[۲]

پانویس

  1. همان؛ متن کتاب، ص118-117
  2. ر.ک: متن کتاب، ص231

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. مرادخانی، زهرا، «معرفی تحلیلی یک مقاله، یک کتاب: نگاهی به آثار شیخ اشراق»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله: کتاب ماه فلسفه، شهریور 1388، شماره 24، صفحه 39 تا 54.
  3. عباسی، محمود؛ اویسی کهخا، عبدالعلی؛ آرخی، کمال‌الدین، «بن‌مایه‌های مشترک قصة الغربة الغربیة سهروردی و آیین گنوسی»، فصلنامه ادبیات عرفانی و اسطوره‌شناختی، زمستان 1393، سال دهم، شماره 37، صفحه 183 تا 204.

وابسته‌ها

الرسائل الصوفية

لغة موران

صفیر سیمرغ

الغربة الغربیة

رسالة في حالة الطفولة