لیثی واسطی، علی بن محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
لیثی واسطی، علی بن محمد
نام لیثی واسطی، علی بن محمد
نام‌های دیگر مودب، علی بن محمد

ابن ابینزار، علی بن محمد

لیثی واسطی، کافی الدین ابوالحسن علی

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE02381AUTHORCODE

ابوالحسن كافى‌الدين على بن محمد بن حسن بن ليثى واسطى، تاريخ تولد و وفاتش به‌درستى در دسترس نيست. ايشان مشهور به ابن الشرفيه يا ابن الشرقيه از علماى قرن 6 هجرى بوده است.

از زندگانى او برمى‌آيد كه وى واعظى برجسته بوده و در مسجد جامع واسط كه حجاج بن يوسف آن را بنا كرده بود در جمع زيادى به بيان مناقب اهل‌بيت(ع) مى‌پرداخته است. او از شاگردان شيخ رشيدالدين ابوالفضل شاذان بن جبرئيل قمى است و يحيى بن حميد و علاءالدين حسين بن على بن مهدى حسينى سبزوارى از جمله شاگردان او هستند.

علامه مجلسى در جلد 78 بحار الانوار مى‌گويد: شيخ على بن محمد ليثى واسطى در كتاب عيون الحكم و المواعظ و ذخيرة المعتظ و الواعظ، كلمات اميرالمؤمنين(ع) و كلمات بقيه ائمه اطهار(ع) را آورده است.

در جلد دوم مستدركات اعيان الشيعة از علامه سيد عبدالعزيز طباطبايى نقل شده: «كافى‌الدين يا فخرالدين ابن الشرقيه از بزرگان علماى اماميه بوده و در اواخر قرن 6 مى‌زيسته و شايد قرن 7 را هم درك كرده باشد».

ابن الفوطى در مجمع الاداب، او را معرفى كرده و برخى از اشعار وى را هم ذكر كرده. علامه ميرزا عبدالله افندى در رياض العلماء او را از جمله بزرگان علماى اماميه و با عنوان فاضل جليل و عالم كبير نبيل ياد مى‌كند و قطب‌الدين كيدرى از ايشان با نام شيخ اجل عالم نام مى‌برد.


وابسته‌ها

عیون الحکم و المواعظ