لینگز، مارتین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
لینگز، مارتین
نام لینگز، مارتین
نام‌های دیگر ابوبكر سراج‌الدين
نام پدر
متولد 1909 م
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE09005AUTHORCODE

مارتين لينگز با نام اسلامى ابوبكر سراج‌الدين از صوفيان پيرو طريقت شاذليه و از مريدان فريتهوف شوئون (شيخ عيسى نورالدين احمد) بود. او در سال 1909 در منچستر در يك خانواده مسيحى پروتستان زاده شد.


تحصیلات

كارشناسى (1932) و كارشناسى ارشد (1937) خود را در رشته‌ى ادبيات انگليسى از دانشگاه آكسفورد گرفت. چندى در لهستان، انگليسى درس داد و سپس تا سال 1939 در دانشگاه كونا در ليتوانى به سمت استادى درآمد. از سال 1940 تا 1951 در دانشگاه قاهره، انگليسى و ادبيات انگليسى (عمدتاًً شكسپير) درس داد و در سال 1955 به عنوان متصدى كتابخانه عربى به كتابخانه بريتانيا رفت و در سال 1959 دكترايش در رشته زبان عربى را از دانشگاه لندن گرفت. وى سرانجام مسئول نگهدارى نسخه‌هاى شرقى در كتابخانه و موزه بريتانيا شد. مارتين لينگز در روز سه‌شنبه دوازدهم مى سال 2005جهان خاکى را وداع گفت.

خانواده وى پروتستان مذهب بود و در جوانى، لينگز ميراث عقيدتى خانواده خويش را كنار نهاد و به جستجوى حقيقت نابترى پرداخت. در اين جستجو با نوشته‌هاى رنه گنون آشنا شده و از پس آن از طريق نشريه «مطالعات سنتّى»، مقاله‌هاى شوان را دريافت مى‌كرد و تا ژانويه سال 1938 كه شوان را در سوئيس ملاقات نمود به طريقت شيخ احمد العلاوى مشرف شد و اسلام آورد و شيخ ابوبكر سراج‌الدين نام گرفت.

نويسندگان اصلى جاويدان خرد به رغم آن‌كه خود صوفى و سرسپرده عرفان اسلامى بودند، چندان در باب اسلام و تصوف از ديدگاه سنتى خاص خود مطلب ننوشتند. از كارهاى گنون اختصاصاً در باب تصوف، مقالاتى است كه در نشريه مطالعات سنتى به چاپ رسيد، و شوان كتاب «تصوف: حجاب و محجوب» را نوشت. اما در ميان شارحان يعنى لينگز، بوركهارت و نصر است كه مطلب نوشتن در باب تصوف رواج پيدا مى‌كند. آثار لينگز مملو از ارجاعات قرآنى و اقوال اسلامى و اشارات عرفانى است.

وى كه چندى مسئول نگاهدارى نسخه‌هاى شرقى در كتابخانه و موزه ى بريتانيا بود و از اين رهگذر تحقيقات بس ژرفى در باب هنر خوشنويسى و تذهيب در خدمت كتابت قرآن دارد. در رويكرد لينگز، چه خوشنويسى و چه تذهيب، فرق است ميان سبک هاى شرق و غرب جهان اسلام. از شرق بيشتر ايران را مراد می‌كند و از غرب اغلب به مصر توجه دارد.

به هر حال نزد لينگز اين امر بسيار جالب توجه بوده كه خوشنويسان همچون صوفيان داراى سلسله هستند و باز به مانند صوفيان اين سلسله به حضرت على(ع) مى‌رسد و نيز آن‌كه «خوشنويسى و تذهيب قرآن كريم تنها هنر نيست، بلكه براى هنرمندانى كه آن را به وجود مى‌آورند نوعى عبادت نيز هست».

آثار

  1. ترجمان الاشواق (ترجمه و شرح).
  2. كتاب اليقين.
  3. عارفى از الجزاير.
  4. هنر مقدس شكسپير: مكشوف آمدن راز چيزها بر ما.
  5. هنر قرآنى خوشنويسى و تذهيب.
  6. زندگانى محمد(ص) بر اساس كهن‌ترين منابع.
  7. ساعت يازدهم: بحران معنوى دنياى مدرن در پرتو سنت و نبوت.
  8. رمز و برين الگو: نظرى به معناى هستى.
  9. مجموعه اشعار: جمع دو مجموعه مناديان و اركان.
  10. بازگشتى به روح: پرسش و پاسخ.


وابسته‌ها