مبادي الإيمان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
NUR00733J1.jpg
پدیدآوران آل‌کاشف‌الغطاء، محمدحسین (نويسنده)
ناشر مؤسسة کاشف الغطاء العامة
مکان نشر ايران - قم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

مبادي الإيمان، اثر آیت‌الله محمدحسین آل کاشف‌الغطاء (متوفی 1333ش)، کتابی است پیرامون اصول و فروع دین و اخلاقیات.

ساختار

کتاب با دو مقدمه از ناشر (عبدالحلیم کاشف‌الغطاء) و مؤلف آغاز و مطالب در 45 درس که در سه باب تنظیم شده، ارائه گردیده است.

مطالب و مباحث کتاب، به‌صورت مختصر و موجز عرضه شده است.

گزارش محتوا

در مقدمه نخست، به این نکته اشاره شده است که مؤلف، کتابی مبسوط و موجز در اصول و فروع دین، برای طلاب علوم دینی، تحت عنوان «الدروس الدينية» تألیف نموده است که ناشر، به دلیل اهمیت این کتاب و نیاز به آن، مطالبی دیگر از سایر تألیفات ایشان را بدان افزوده و اثر حاضر را منتشر نموده است[۱].

این مقدمه توسط فرزند مؤلف به نگارش درآمده، در بخشی از آن به نظریه وحدت وجود پرداخته شده سپس بحث اخلاق و تصوف مطرح نموده است[۲] و در مقدمه مؤلف، به موضوع کتاب، اشاره گردیده است[۳].

باب اول که درس یک تا هجده را در خود جای داده، به مباحث مربوط به عقاید و اصول دین، اختصاص یافته است. نویسنده در درس اول و دوم، ابتدا به تعریف ایمان و حقیقت آن پرداخته[۴] و سپس، در درس سوم، ایمان صحیح را تشریح نموده است[۵]. درس چهارم و پنجم، به اثبات و توحید ثانع و قول به وحدت وجود اختصاص داده[۶] و در درس ششم و هفتم، از عدل اعتقادی[۷]، معاد جسمانی، بحث به میان آورده است[۸].

درس هشت تا هفدهم، مباحث مربوط به نبوت را در خود جای داده است. در این دروس، ابتدا بحث پیرامون صفت انبیا و بیان فرق میان نبی و رسول پرداخته شده و سپس، مطالبی در معرفی پیامبران معروفی همچون آدم(ع)، نوح(ع)، ابراهیم(ع)، موسی(ع)، عیسی(ع) و حضرت محمد(ص) و بعثت و وفات آن حضرت، بیان گردیده است[۹].

در درس هجدهم، ضمن اشاره به این مطلب که متمم ایمان، اعتقاد به ائمه دوازده‌گانه(ع) و ایمان به عصمت ایشان از گناهان کبیره و صغیره می‌باشد، به معرفی این بزرگواران، پرداخته شده است[۱۰].

در باب دوم که به فروعات اختصاص یافته، مشتمل بر درس نوزده تا چهل می‌باشد و به بحث پیرامون فروعاتی همچون احکام آبها[۱۱]؛ نجاسات[۱۲]؛ مطهرات[۱۳]؛ وضو و شروط و موانع و نیز موارد نقض کننده آن[۱۴]؛ تیمم[۱۵] نماز و مسائل مربوط به آن مانند مستحبات، مقدمات، مکان، ساتر، قبله، اجزا، مبطلات، خلل، شک‌ها، سجده سهو و افعال نماز احتیاط[۱۶]؛ روزه[۱۷]؛ زکات[۱۸] و خمس پرداخته شده است[۱۹].

باب سوم، به مباحث اخلاقی و آداب اختصاص یافته است. این باب، درس چهل‌ویک تا چهل‌وهفت را در خود جای داده است. این دروس، در موضوعات اخلاقی همچون نهی از کلام زشت[۲۰]؛ دروغ گفتن در سخن[۲۱] و قسم دروغ[۲۲]؛ نهی از اسراف در خوردن و آشامیدن[۲۳]؛ سلامتی[۲۴]؛ اعتدلال در خوردن[۲۵] و آداب غذا خوردن می‌باشد[۲۶].

وضعیت کتاب

در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۲۷]، به توضیح برخی از مطالب متن، پرداخته شده است[۲۸].

پانویس

 1. مقدمه ناشر، ص5
 2. همان، ص6- 21
 3. مقدمه مؤلف، ص22
 4. متن کتاب، ص24
 5. همان، ص24- 25
 6. همان، ص26- 29
 7. همان، ص31
 8. همان، ص40
 9. همان، ص45- 52
 10. همان، ص18
 11. همان، ص57
 12. همان، ص57
 13. همان، ص58
 14. همان، ص59- 60
 15. همان، ص61
 16. همان، ص61- 68
 17. همان، ص68
 18. همان، ص69
 19. همان، ص71
 20. همان، ص72
 21. همان، ص73
 22. همان، ص74
 23. همان
 24. همان
 25. همان، ص75
 26. همان
 27. پاورقی، ص40
 28. ر.ک: همان، ص74

منابع مقاله

مقدمات و متن کتاب.


وابسته‌ها