متوکل علی‌الله، احمد بن سلیمان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
متوكل علی الله، احمد بن سلیمان
نام متوكل علی الله، احمد بن سلیمان
نام های دیگر
نام پدر سلیمان
متولد 500ق
محل تولد یمن
رحلت 566 ق
اساتید عباس بن على، حافظ اسحاق بن احمد بن عبدالباعث، قاضى عبداللّه بن على العنسى
برخی آثار حقائق المعرفة في علم الکلام
کد مؤلف AUTHORCODE01780AUTHORCODE

احمد بن سليمان بن محمد بن المطهر بن على بن الامام الناصر احمد بن الامام الهادي الى الحق يحيى بن الحسين(ع) از ائمه زيديه در سال 500 ه‍.ق در خاندانى علوى ديده به جهان گشود.

وى دعوت خويش را در 31 سالگى در بلاد«جوف»آغاز نمود،

سپس به جبل«برط» رفته و برخى از مردم آن ديار با وى دست بيعت دارد و پس از آن به «أملح» و سپس در اول محرم سال 533 ه‍.ق به «نجران» رفت و مردم آنجا با وى بيعت نمودند.

پس از «نجران» به «صعدة» رفت و سفيران و كارگزاران خويش را به شهرهاى وادعة، سنخان و خولان شام فرستاد.از صعدة به «صنعاء» رفت و در آنجا صيت شهرتش فراگير گشت و شيخ نشوان بن سعيد الحميرى مؤلف «شمس العلوم» به حمايت از وى برخاست و او را به حركت به سمت بلاد جنوبى؛ یعنی «يمن» تحريك مى‌نمود.

وى در يمن به نام خويش دعوتش را اعلان نمود و اهل حل و عقد به عنوان امام با او پيمان بستند.از نبردهايى كه وى با مخالفين داشته مى‌توان به واقعه شرزه در سال 552 ه‍.ق، معركه غيل جلاجل در سال 549 ه‍.ق و معركۀ زبيد در سال 553 ه‍.ق اشاره كرد.

مشایخ

برخى مشايخ وى عبارتند از: امام حسن بن محمد از فرزندان مرتضى، علامه عباس بن على بن محمد، حافظ اسحاق بن احمد بن عبدالباعث، قاضى عبداللّه بن على العنسى.از آثار وى مى‌توان به كتاب اصول الاحكام في الحلال و الحرام، حقائق المعرفة،

الزاهر في اصول الفقه و المطاعن اشاره كرد.

وفات

سرانجام وى در سال 566ق درگذشت.


وابسته‌ها

حقائق المعرفة في علم الکلام