مجمع المسائل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از مجمع المسایل)
پرش به: ناوبری، جستجو
مجمع المسایل
NUR00383J1.jpg
پدیدآوران گلپایگانی، محمدرضا (نویسنده)
ناشر دار القرآن الکريم
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1409 ق
چاپ 2
موضوع فقه جعفری - پرسش‏ها و پاسخ‏ها
زبان فارسی
تعداد جلد 5
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏گ‎‏8‎‏م‎‏3
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


مجمع المسائل، مشتمل است بر 2132 سؤال و جواب فقهى مطابق با فتاواى مرحوم آيت‌الله‌ حاج سيد محمدرضا گلپايگانى(قدس‌سره).

اين كتاب كه در 5 جلد تنظيم شده، مجموعه‌اى بسيار نفيس و گران‌بها و حاوى فروع بسيار و نكات فقهى زيادى است و محتواى آن استفتائات گوناگونى است كه از داخل و خارج كشور از شهرها و قرى و قصبات از پيشگاه مبارک آن مرجع بزرگوار شده و ايشان جواب فرموده‌اند.

سؤالات مذكور پس از جواب و قبل از ارسال به‌سوى سؤال‌كنندگان، در دفتر مخصوص استفتائات، به‌ضميمه جواب وارد گرديده و بعدها به خواهش گروهى از فضلا و مقلدين معظم‌له در معرض چاپ قرار گرفته و ازاين‌رو بعضى از شاگردان آن زعيم عالى‌قدر كه با مبانى فقهى و آرا و فتاواى مبارکشان آشنايى كامل داشته‌اند، آن استفتائات را مرتب نموده و هريك را در باب ويژه و مناسب قرار داده و سؤال‌هاى تكرارى را حذف نموده‌اند.

درباره اين اثر، توجه به نكات زير نيز مفيد است:

  1. چون كتاب حاضر، استفتائات مختلف از طرف اشخاص مختلف است، سؤال‌ها از نظر علمى يك‌نواخت نيست و قهرا جواب‌ها هم در يك سطح نمى‌باشد. گاهى سؤالات علمى و فنى و جواب هم قهرا علمى است. گاهى سؤال به زبان عربى بوده و جواب هم به عربى داده شده است.
  2. گاهى عبارات غير مأنوس و الفاظ و مطالب مكرر و حتى اصطلاحات محلى در پرسش‌ها به چشم مى‌خورد و اين بدان جهت است كه گاه دست بردن در الفاظ و تصرف در مطالب، موجب اخلال به مطلب و مقصود پرسش‌كننده مى‌شده، لذا از تصرف زياد خوددارى شده است.
  3. گاهى به نظر مى‌رسد كه استفتائى شبيه به استفتاء ديگر و يا عين آن است، ولى با دقت درمى‌يابيم كه در هريك از دو سؤال، نكته‌اى خاص هست كه در ديگرى نيست و نيز هريك از دو جواب مشتمل بر مطالبى است كه در ديگرى وجود ندارد. علاوه بر اين، بسيارى از اين سؤال‌ها، نمونه‌ها و مصاديق است و در نظر بسيارى از مردم اختلاف در مصاديق موجب توهم اختلاف حكم مى‌باشد؛ ازاين‌رو، هريك جداگانه ذكر شده است[۱]

پانويس

  1. ر.ک: مقدمه كتاب، ج1، ص10

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.