مجمع جهانی اهل‌بیت عليهم‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مجمع جهانی اهل‌بیت عليهم‌السلام
نام مجمع جهانی اهل‌بیت عليهم‌السلام
بنیانگذاری 1369
دبیرکل محمدحسن اختری
هدف احیاء و گسترش فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی و حراست از حریم قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و...
گستره بین‎الملل
وبگاه http://www.ahl-ul-bayt.org
کد مؤلف AUTHORCODE07628AUTHORCODE

مجمع جهانی اهل‌بیت عليهم‌السلام، سازمانی غیر دولتی و جهانی است که با هدف معرفی اسلام ناب محمدی، نشر معارف قرآن و اهل‎بیت(ع)، استحکام بخشیدن به وحدت اسلامی و شناسایی، سازمان‎دهی، آموزش و پشتیبانی از پیروان اهل‎بیت تشکیل شده است. این مجمع در اردیبهشت‎ماه ۱۳۶۹ش و پس از اجلاسی جهانی با شرکت بیش از ۳۰۰ نفر از اندیشمندان جهان اسلام، به‎ویژه پیروان اهل‎بیت(ع) در تهران و با هماهنگی با مقام معظم رهبری، تشکیل شد.

اهداف

 1. احیا و گسترش فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی(ص) و حراست از حریم قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) و اهل‎بیت(ع)؛
 2. دفاع از کیان اسلام و حریم پیامبر(ص)، قرآن کریم و اهل‎بیت(ع)؛
 3. تعمیق و تقویت وحدت در بین تمامی امت اسلام، به‎ویژه میان پیروان اهل‎بیت(ع)؛
 4. حمایت و پشتیبانی از حقوق مسلمانان جهان و جایگاه پیروان اهل‎بیت(ع)؛
 5. توسعه زیرساخت‎های مادی و معنوی پیروان اهل‎‎بیت(ع) در سراسر جهان؛
 6. خارج کردن پیروان اهل‎بیت(ع) از مظلومیت رسانه‎ای و محرومیت‎های علمی و اقتصادی؛
 7. تلاش برای ایجاد صلح، دوستی، همکاری و همیاری بین همه ابناء بشر و ملل جهان[۱].

ارکان و ساختار

الف)- مجمع عمومی:

مجمع عمومی، نهادی متشکل از نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان پیرو اهل‎بیت(ع) از سراسر جهان است. اعضای این مجمع دائماً با مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) در ارتباط هستند و هر چهار سال یک بار نیز برای سیاست‎گذاری و بررسی فرصت‎ها، تهدیدها و راهکارهای فعالیت خویش گرد هم می‎آیند[۲].

ب)- شورای عالی:

شورای عالی، مشتمل بر جمعی از اعضای برجسته مجمع عمومی است که مسئولیت تصویب سیاست‎ها، برنامه‎ها و بودجه مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) و نیز نظارت بر حوزه‎های اجرایی آن را برعهده دارند[۳].

ج)- دبیر کل:

دبیر کل، عالی‎ترین مقام اجرایی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) است که برای اداره مجمع و اجرای سیاست‎ها و برنامه‎های مصوب، از سوی شورای عالی انتخاب می‎گردد.

تاکنون چهار دبیر کل برای اداره این امر انتخاب شده‎اند که عبارتند از آقایان: محمدعلی تسخیری، علی‎اکبر ولایتی، محمدمهدی آصفی و محمدحسن اختری[۴].

د)- معاونت‎ها:

حوزه‎های ستادی دبیر کل شامل معاونت‎های امور اجرایی، اقتصادی، بین‎الملل، پارلمانی و حقوقی، فرهنگی و نیز حوزه دبیر کل است. این حوزه‎ها در محورهای زیر فعالیت می‎کنند:

 1. برقراری ارتباط و پشتیبانی از اعضای مجمع عمومی، مجامع محلی و شخصیت‎های حقیقی و حقوقی در سطح جهان اسلام؛
 2. تدوین و انتشار کتاب، مجله، نرم‎افزار و محصولات فرهنگی با محتوای معارف اسلامی به زبان‎های گوناگون؛
 3. برگزاری همایش‎های منطقه‎ای، بین‎المللی و بین‎الاسلامی؛
 4. ایجاد و حمایت از پایگاه‎های اینترنتی اسلامی؛
 5. فعالیت‎های خیریه و اقتصادی با هدف کمک به پیروان اهل‎بیت(ع)؛
 6. انعقاد قرارداد همکاری با مؤسسات و مراکز اسلامی و اهل‎بیتی؛

و...[۵].

مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) در عرصه بین‎الملل

الف)- مجمع عمومی:

در اردیبهشت‎ماه 1369ش، اجلاسی جهانی با شرکت بیش از 300 نفر از فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام، به‎ویژه پیروان اهل‎بیت(ع) در تهران تشکیل شده و بدین ترتیب اولین مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) شکل گرفت.

ب)- شورای عالی:

تمامی فعالیت‎های مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) بر مبنای سیاست‎هایی انجام می‎شود که به‎وسیله شورای عالی تعیین می‎گردد. این شورا متشکل از شخصیت‎ها و نخبگان شیعه از مناطق جغرافیایی گوناگون و سرزمین‎هایی است که جمعیت قابل توجهی از پیروان اهل‎بیت(ع) در آنها زندگی می‎کنند؛ کشورهایی نظیر ایران، عراق، هند، پاکستان، افغانستان، لبنان، بحرین و...

ج)- اجلاس شورای عالی:

شورای عالی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)، سالی دو نوبت با حضور اکثریت اعضای ایرانی و غیر ایرانی خود تشکیل جلسه می‎دهد. علاوه بر این اجلاس سالانه، جلسات موردی مانند جلساتی برای بررسی موارد خاص، مانند کمیته بودجه یا بررسی حوادث غیر مترقبه نیز با حضور برخی از اعضا تشکیل می‎گردد.

د)- اعضای حقیقی:

سابقا افرادی همچون: جوادی آملی، هاشمی شاهرودی، امینی (از ایران)، فضل‎الله (از لبنان)، حکیم و آصفی (از عراق) و الفضلی (از عربستان) و هم‎اکنون افراد زیر اعضای حقیقی شورای عالی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) را تشکیل می‎دهند،

 1. محسن اراکی از ایران؛
 2. محمدعلی تسخیری از ایران؛
 3. محمدعلی محسن تقوی از هندوستان؛
 4. سید عمار الحکیم از عراق؛
 5. نبیل الحلباوی از سوریه؛
 6. سید احمد خاتمی از ایران؛
 7. قربانعلی دری نجف‎آبادی از ایران؛
 8. سید هاشم الشخص از عربستان؛
 9. عیسی احمد قاسم از بحرین؛
 10. محسن مجتهد شبستری از ایران؛
 11. محمدآصف محسنی از افغانستان؛
 12. محمود محمدی عراقی از ایران؛
 13. سید مرتضی مرتضی العاملی از کنیا؛
 14. حسین المعتوق از کویت؛
 15. سید حسن نصرالله از لبنان؛
 16. سید ساجدعلی نقوی از پاکستان؛
 17. سید ابوالحسن نواب از ایران؛
 18. عباس واعظ طبسی از ایران؛
 19. علی‎اکبر ولایتی از ایران؛
 20. مهدی هادوی تهرانی از ایران.

ه)- اعضای حقوقی:

تعدادی از شخصیت‎ها نیز به دلیل جایگاه حقوقی خود عضو شورای عالی هستند؛ از جمله: دبیر کل مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)، معاون بین‎الملل دفتر مقام معظم رهبری، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، رئیس فدراسیون جهانی خوجه‎ها، رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمية و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی.

و)- رئیس شورای عالی

تاکنون سه نفر از شخصیت‎های بارز جهان تشیع با رأی مستقیم اعضای شورای عالی به ریاست این شورا انتخاب شده‎اند که عبارتند از آیات عظام: ابراهیم امینی، محمدتقی مصباح یزدی و محسن مجتهد شبستری[۶].

مؤسسات دینی و کانون‎های فرهنگی

مؤسسات دینی، کانون‎های فرهنگی، مبلغین، مساجد و مراکز اسلامی - اجتماعی همسو با مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)، از نخبگان علمی - فرهنگی و روحانیون و مبلغان دینی پرورش‎یافته در حوزه‎های علمیه اسلامی تشکیل شده‎اند. برخی از فعالیت‎های این کانون‎ها و مراکز که در تمام نقاط دنیا فعال هستند، عبارتند از:

 1. احیای شعائر دینی و برپایی مراسم مذهبی و مجالس حسینی؛
 2. اهتمام به آموزش و حفظ قرآن و ترویج و آموزش معارف اسلام ناب محمدی؛
 3. ترویج صلح و دوستی، همکاری و همیاری با همه شهروندان و پیروان ادیان و گسترش وحدت اسلامی بین مردم[۷].

فعالیت‎های مرتبط با زنان و خانواده

تلاش برای اعتلای شخصیت فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، سیاسی و علمی بانوان مسلمان، دفاع دینی - حقوقی از آنان، حمایت از حرکت‎های فرهنگی ایشان، تأمین و ارائه مساعدت‎های اجتماعی، علمی و آموزشی به کودکان و نوجوانان و تحکیم ارتباط عاطفی در خانواده‎های پیرو اهل‎بیت(ع)، از اقدامات و فعالیت‎های مهم مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) بشمار می‎رود[۸].

فعالیت‎های اجتماعی و پشتیبانی فرهنگی

این مجمع، فعالیت‎های فرهنگی و اجتماعی پیروان اهل‎بیت(ع) را پشتیبانی و تشویق می‎کند و حمایت از فعالیت‎های مربوط به پژوهش، انتشارات، مجلات، توزیع کتب، ارسال بسته‎های فرهنگی و تولیدات رسانه‎ای، تشویق تولیدات علمی و... در سراسر جهان، از جمله این فعالیت‎های مجمع بشمار می‎آید[۹].

برگزاری و مشارکت در همایش‎ها و کنفرانس‎ها، دفاع از حقوق مسلمانان پیرو اهل‎بیت(ع)، تأسیس بنیاد بین‎المللی جوانان پیرو اهل‎بیت(ع)، پشتیبانی از مبلغان بومی، تأسیس بنیاد بین‎المللی عاشوراء، تشکیل انجمن‎ها و سازمان‎های صنفی، رسیدگی به فرقه‎های شیعی دیگر، اتخاذ مواضع و صدور بیانیه، انجام فعالیت‎های ویژه مناسبتی (غدیر، عاشوراء، اربعین، نیمه شعبان، روز قدس و...)، همکاری و هم‎افزایی با نهادهای همسو و تشکیل تشکل‎ها و NGOهای حقوقی از دیگر فعالیت‎های این مجمع در عرصه بین‎المللی است[۱۰].

مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) در عرصه پژوهش، ترجمه و توزیع

شورای عالی مجمع، به‎منظور انجام هرچه بهتر وظایف مجمع، به‎ویژه در بخش تألیف، تحقیق، ترجمه و تصویب موضوعات پژوهشی، شورایی علمی با عنوان شورای کتاب تأسیس کرد. اعضای این شورا پس از آنکه موضوع کتب را با توجه به نیاز مخاطبان انتخاب نمودند، تا پایان کار بر صحت محتوا و استناد مطالب کتب به منابع اصیل اسلامی نظارت می‎نمایند. این مجمع در راستای رسالت فرهنگی - تبلیغی خود، چندین مجله دوره‎ای، به زبان‎های گوناگون در کشورهای مختلف نیز منتشر می‎نماید که از جمله آنها عبارتند از: مجله اهل‎بیت(ع) به دو زبان گرجی و آذری، انتظار به زبان بنگلا، بلاغ به زبان فارسی و... [۱۱].

پاسخ به سؤالات و شبهات دینی و اعتقادی و حمایت از مؤلفان، پژوهشگران و نوشیعیان، از دیگر اقدامات این مجمع می‎باشد[۱۲].

پانویس

 1. آشنایی با مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)
 2. همان
 3. همان
 4. همان
 5. همان
 6. ر.ک: همان
 7. ر.ک: همان
 8. ر.ک: همان
 9. ر.ک: همان
 10. ر.ک: همان
 11. همان
 12. ر.ک: همان

منابع مقاله

آشنایی با مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)،

وابسته‌ها