محمّد(ص) زندگی‌نامه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد زندگی نامه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم
NUR10785J1.jpg
پدیدآوران

آرمسترانگ، کارن (نویسنده)

حشمتی، کیانوش (مترجم)
ناشر حکمت
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1383 ش یا 14255 ق
چاپ 1
شابک964-8713-09-x
موضوع محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏4‎‏ز‎‏9
کتابخوان مشاهده


محمد؛ زندگی‌نامه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم نوشته خانم كارن آرمسترانگ پرفروش‌ترين كتاب سال آمريكا پس از حادثه يازده سپتامبر است. انگيزه او از نوشتن اين كتاب، دفاع از اسلام و روشن كردن ذهن مسيحيان غربى نسبت به چهره نورانى پيامبر خدا(ص) است كه پس از انتشار آيات شيطانى سلمان رشدى در غرب دچار ابهام شده بود. وى هدف خود را از نوشتن كتاب چنين بيان مى‌كند: "من اين كتاب را به اين خاطر نوشتم كه در واقع افسوس می‌خورم كه سيماى محمد براى مردم غرب فقط تصويرى باشد كه رشدى ارائه می‌دهد... من محمد را يكى از نوادر تاريخ بشريت يافته بودم." نویسنده، مقدمه اين كتاب را يك ماه بعد از يازده سپتامبر نوشته است. در اين دوره بيشتر منتقدين اسلام به آياتى از قرآن اتكا می‌كنند كه در آنها به جنگ و انتقام گيرى توجه شده و مى تواند به راحتى روحيه افراطى گرى را در خواننده خود تقويت كند.

اين اثر با ترجمه كيانوش حشمتى به چاپ رسيده و پس از ترجمه توسط حجةالاسلام شيخ عبدالله حقيقت با متون اسلامى مطابقت داده شده و وى در مواردى به نقد مطالب نویسنده در زيرنويس‌ها پرداخته است.

نویسنده به اين مطلب نيز اذعان دارد كه: اگر چه مسيح هميشه چهره‌اى صلح طلب معرفى شده است اما در انجيل نيز آيه‌هاى بسيارى هستند كه به تهاجم و نبرد تشويق مى‌كند. زمانى كه مسيحيان صربستان، هشت هزار مسلمان بوسنيايى را قتل عام كردند هيچ كس به اين آيات استناد ننمود. علت اين امر را مى توان در شناخت جهانيان نسبت به مسيحيت دانست، اما اطلاعات مردم در غرب آنچنان نسبت به اسلام كم است كه به هيچ وجه نمى توانند در داورى‌هاى خود نظرى منطقى و صحيح ابراز نمايند. همين نكته دامنگير خود نویسنده نيز شده است و عدم آگاهى كافى وى از اسلام منجر به اشتباهاتى شده است كه در جاى جاى كتاب ديده می‌شود.

يكى از نكات مثبت اين كتاب، مقايسه زندگى پيامبر(ص) با زندگى مسيح و ديدگاه مسيحيان است كه با توجه به راهبه بودن نویسنده اين مطلب در خور اهميت است و مى تواند يكى از دلايل جذابيت كتاب در غرب باشد چون علقه و نزديكى بين نویسنده و مطالب كتاب با خواننده برقرار مى‌كند.

در برخى موارد نویسنده به نقد خود غرب نيز پرداخته واشكالات نگاه غربیان را نسبت به مسلمانان بيان داشته است. وى همچنين درباره جهاد وتعدد زوجات در اسلام و حقوق زنان تحليل‌هاى خوبى ارائه داده است. هر چند در برخى موارد اشتباهاتى فاحش درباره اسلام بيان داشته كه نشان دهنده عدم شناخت درست ايشان از اسلام است اين اشتباهات برخى تاريخى و برخى اعتقادى است.

خانم آرمسترانگ به خاطر نوشتن اين كتاب در سال 1999 مفتخر به دريافت جايزه رسه‌گانه شوراى امور عمومى مسلمانان گرديد.

برگرفته از مقاله خانم كوشكى در معرفى و نقد كتاب در سايت كتابخانه تاريخ.