رحمان‌ستایش، محمدکاظم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از محمدكاظم رحمان ستايش)
پرش به: ناوبری، جستجو
رحمان ستایش، محمدکاظم
نام رحمان ستایش، محمدکاظم
نام‎های دیگر رحمن ستایش، محمدکاظم
نام پدر
متولد 1344ش
محل تولد شیراز
رحلت
اساتید آیت‌الله سید على‌اصغر دستغیب

على پناه اشتهاردى

وجدانى‌فخر

اعتمادى

حسن‌زاده آملى

برخی آثار رسائل في ولایة الفقیة

الأصول في علم الأصول (چاپی)

الوجیزة في الرجال

آشنایی با کتب رجالی شیعه

معجم مصطلحات الرجال و الدراية

بازشناسی منابع اصلی رجال شیعه

کد مؤلف AUTHORCODE06064AUTHORCODE

محمدکاظم رحمان‌ستایش (متولد ۱۳۴۴ش، شیراز)، استادیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه قم، همکاری با مرکز تحقیقات دار الحدیث به عنوان  مدیر گروه رجال (سال ۱۳۷۸) و معاونت پژوهشی و آموزشی این مرکز، همکاری با مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (سال۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ش) ، مدیریت و راه اندازی واحد پژوهش‌های گفتاری

ولادت

در سال 1344ش در شیراز متولد شد.

تحصیلات

در سال 1360 شروع به تحصیل دروس حوزوى نمود. وى، در شیراز از دروس حضرت آیت‌الله سید على‌اصغر دستغیب و استاد شیخ على موحد تا اتمام لمعتین و اصول فقه استفاده کرد. در سال تحصیلى 63 تا 64 به قم مهاجرت کرد و یک سال در مدرسه امام مهدى(عج) زیر نظر آیت‌الله گلپایگانى تحصیل کرد. دروس سطح عالى را نزد اساتید برجسته حوزه، آقایان شیخ على پناه اشتهاردى، وجدانى‌فخر، اعتمادى، پایانى، ستوده، روشنى، تا سال 1366 گذراند. فلسفه را از دروس آقایان روشنى، انصارى شیرازى، حسن‌زاده آملى استفاده کرد. از سال 1366، در درس اساتید خارج فقه و اصول شرکت کرد که شرح آن چنین است:

استفاده از محضر آیات مشکینى، منتظرى، تبریزى، فاضل لنکرانى، وحید خراسانى، شبیرى زنجانى و سید محمد روحانى. علاوه بر آن، در دروس بزرگانى همچون استاد سید محمدجواد شبیرى، علم رجال را و از محضر آیت‌الله جوادى آملى تفسیر را آموخت و تقریر همه دروس را غالباً به عربى تدوین کرده است. در سال 1371 فعالیت پژوهشى رسمى را با همکارى با معاونت اندیشه اسلامى مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهورى(درآن زمان) آغاز کرد.

درسال 1374، در راه‌اندازى پژوهشکده فقه و حقوق دفتر تبلیغات، مشارکت داشته و تا سال 1380، به‌صورت مستمر با این پژوهشکده همکارى داشته است. مدیریت گروه پژوهشى، تأسیس و مدیریت کتاب‌خانه تخصصى فقه وحقوق را نیز عهده‌دار مى‌باشد. از سال 1377، به مرکز تحقیقات دار الحدیث دعوت شد و به‌عنوان مدیر گروه رجال فعالیت نمود.

از سال 1378، معاونت پژوهشى و آموزشى این مرکز را نیز پذیرفت و تا کنون در این سمت ایفاى وظیفه مى‌کند. در طول سال‌هاى 1381 و 1382 با مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)(ره) همکارى داشته و ضمن فعالیت پژوهشى، مدیریت و راه‌اندازى واحد پژوهش‌هاى گفتارى را بر عهده داشته است. در تمام این مدت در ضمن مسئولیت و مدیریت پژوهشى، فعالیت پژوهشى مستمر و تدریس را نیز فراموش نکرده است. برخى از آثار پژوهشى وى، به‌عنوان آثار برگزیده یا تشویقى معرفى شده است.

آثار

آثارى که ایشان تألیف یا تحقیق کرده بدین شرح است:

 1. آشنایى با کتب رجال شیعه؛
 2. آشنایى با کلیات علم رجال؛
 3. الاصول فى علم الاصول(ایروانى)؛
 4. الفوائد الرجالیة(بیرجندى)؛
 5. الفوائد الرجالیة(کجورى)؛
 6. القوامیس(دربندى)؛
 7. الوجیزة فى علم الرجال(مجلسى)؛
 8. بازشناسى منابع رجال شیعه؛
 9. حکومت اسلامى در اندیشه فقیهان شیعه؛
 10. رسائل فى ولایة الفقیه؛
 11. قاموس الفاظ فقه شیعه؛
 12. قانون دیات و مقتضیات زمان؛
 13. مستند تحریر الوسیلة.

منابع مقاله

 1. صفحه پدیدآور در پایگاه اندیشوران حوزه
 2. آثار پدیدآور در پایگاه مجلات تخصصی نورمگز

وابسته‌ها