محمدی ملایری، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
محمدی ملایری، محمد
نام محمدی ملایری، محمد
نام های دیگر محمدی، محمد

محمد محمدی ملایری

نام پدر
متولد 1290 ش
محل تولد
رحلت 1381 ش
اساتید
برخی آثار تاریخ و فرهنگ ایران در دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی
کد مؤلف AUTHORCODE02393AUTHORCODE

استاد محمد محمدى ملايرى در سال 1290ش در خانواده‌اى اهل علم و فضيلت در شهرستان ملاير استان همدان به دنيا آمد و از كودكى در محيط كتابخانه خانگى با دو رشته زبان و ادبيات فارسى و عربى آشنا شد. در سال 1313ش با تاسيس دانشگاه تهران در رشته ادبيات در امتحانات ورودى دانشكده معقول و منقول مقام اول را احراز نمود و در سال 1316ش با احراز مقام اول در امتحانات نهايى از سوى وزارت معارف براى كسب تخصص در زبان و ادبيات عرب و تدريس زبان و ادبيات فارسى به دانشگاه آمريكايى بيروت رفت و پس از پنج سال به ايران بازگشت و مطالعات خود را در زمينه نقش زبان و ادبيات فارسى در گسترش و نمو زبان و فرهنگ عربى ادامه داد كه بيش از پنجاه سال ادامه يافت و در قالب دوره پنج جلدى كتاب تاريخ و فرهنگ ايران انتشار يافت.

در سال 1333ش نيز دو رساله از وى تحت عنوان فرهنگ ايرانى پيش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامى و ادبيات عربى از سوى دانشگاه تهران منتشر شد. دكتر محمدى در سال 1336ش از طرف دانشگاه تهران براى تأسيس مؤسسه زبان و ادبيات فارسى در دانشگاه دولتى لبنان به بيروت اعزام گرديد و پس از تأسيس، مدت ده سال آن را اداره كرد. وى در سال 1346ش به تهران بازگشت و تا زمان بازنشستگى، رياست دانشكده معقول و منقول (ادبيات و معارف اسلامى) را به عهده داشت.

از دكتر محمدى، مقالات و كتاب‌هاى متعددى انتشار يافته كه برخى از آنها به شرح زير است:

تاريخ و فرهنگ ايران در دوران انتقال از عصر ساسانى به عصر اسلامى، فرهنگ ايرانى پيش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلامى و ادبيات عربى، الترجمة و النقل عن الفارسیة و نيز كتاب التاج و الايين و الادب الفارسى و....

وى در سال 1381ش درگذشت.


وابسته‌ها

تاریخ و فرهنگ ایران در دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی