محمودی، محمدکاظم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
محمودی، محمدکاظم
نام محمودی، محمدکاظم
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار تاريخ نيسابور
کد مؤلف AUTHORCODE05521AUTHORCODE

محمدكاظم عبداللهى (محمودى) در سال 1335ش در شهر مقدس كربلا به دنيا آمد. پس از گذراندن دوره دبستان، وارد حوزه علميه كربلا شد. پس از گذراندن دوره مقدمات در سال 51، كه مصادف با ايام اخراج ايرانيان از عراق بود، براى ادامه تحصيل روانه نجف اشرف شد و تا سال 57 كه مقيم آن‌جا بود، در دروس آيات عظام: شهيد سيد مصطفى خمينى، سيستانى، امام خمينى(ره)، خويى و شهيد سيد محمدباقرصدر شركت جست.

در كنار دروس حوزى، در بازنويسى نسخه‌هاى خطى، با پدرش علامه محمودى همكارى كرد. پس از پيروزى انقلاب اسلامى، به ايران آمد و در شهر قم سكنى گزيد. در آن‌جا از دروس حضرات آيات جوادى آملى، منتنظرى، ميرزا جواد تبريزى و وحيد خراسانى بهره برد. او در كنار تحصيل، به تدريس نيز پرداخت و در حوزه علميه نجف از مقدمات تا شرح لمعه درس گفت. وى با دوستان كربلايى و برخى از طلاب منطقه علامرودشت استان فارس، جلسات تفسير در قم داشت كه حاصل آن، تأليف تفسير سوره حمد بر اساس تفسير قرآن به قرآن و بحث كفر و كافران و... است.

در سال 1365ش، با پيشنهاد مرحوم شيخ جعفر محمودى (برادرش) و همكارى وزارت ارشاد اسلامى، اقدام به تأسيس مجمع احياء فرهنگ اسلامی‌نمود. اين مجمع، افزون بر چاپ 80 جلد كتاب، به آموزش، تحقيق و تصحيح متون اهتمام ورزيده است.

ايشان افزون بر آثار مستقل، در بسيارى از كارهاى تحقيقاتى كه متجاوز از 100 جلد مى‌باشد، همكارى داشته است. از جمله آثار ايشان، تنظيم فهرست واحدى براى تمامى كتاب‌هاى رجالى، اعم از شيعه و سنى بوده است. اين اثر، چاپ نشده و هم اكنون فيش‌هاى موجود، حوالى صد هزار فيش رجالى مى‌باشد كه اگر چاپ شود، حدود بيست جلد مى‌شود.

آثار

 1. المعقبين من ذرية امیرالمؤمنین(ع)؛
 2. تاریخ نیشابور؛
 3. تحفة الطالب؛
 4. تفسير سوره قدر تنكابنى؛
 5. تفسير فرات كوفى؛
 6. تهذيب الانساب عبيدلى؛
 7. خصائص امیرالمؤمنین(ع) نسائى؛
 8. ديوان ميرزا ابوالفضل كلانتر؛
 9. رساله نور إنا انزلنا؛
 10. فضائل اهل‌البيت(ع) احمد بن حنبل؛
 11. شرح نهج ابن عتائقى؛
 12. صدح الحمامۀ؛
 13. معارج الوصول زرندى؛
 14. معجم الالقاب ابن فوطى؛
 15. مناقب اهل‌البيت(ع) ابن مغازلى؛
 16. نسمات الاسحار؛
 17. فرائد السمطين؛
 18. كفاية الطالب؛
 19. تذكرة سيد على‌خان مدنى.


وابسته‌ها