مختاری، رضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مختاری، رضا
نام مختاری، رضا
نام های دیگر مختاری اصفهانی، رضا
نام پدر
متولد
محل تولد اصفهان
رحلت
اساتید
برخی آثار غایة المراد في شرح نکت الإرشاد

پهلویسم یا شبه مدرنیسم در ایران: نوسازی فرهنگ و هویت ایرانی - اسلامی به روایت اسناد رژیم پهلوی / نوع اثر: کتاب / نقش: تحقیق و تدوین

سیمای فرزانگان

کد مؤلف AUTHORCODE02886AUTHORCODE

حجت‌الاسلام رضا مختارى، در سال 1342 در خانواده‌اى كشاورز در رضوان‌شهر اصفهان متولد شد. در سال 1356، براى تحصيل در حوزه علميه، به قم آمد. مقدمات، تفسير، فقه، اصول فقه، فلسفه و عرفان را از محضر اساتيد بنام حوزه، به‌ويژه حضرات آيات: بهجت، تبريزى، جوادى آملى، حسن‌زاده آملى، سبحانى، شبيرى زنجانى، مظاهرى، وحيد خراسانى، استادى، انصارى شيرازى، پايانى، خرازى، صلواتى و مدرس آموخت.

وى در كنار تحصيل، به تدريس و تأليف و تحقيق پرداخت. در سال 1378، مركز تدوين و نشر متون درسى حوزه (متون) را تأسيس كرد كه تاكنون 9 كتاب درسى براى حوزه‌هاى علوم دينى سامان داده و منتشر كرده است.

وى هم‌اكنون مدرس حوزه و مدير مؤسسه كتاب‌شناسى شيعه، عضو شوراى عالى پژوهش پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامى، عضو هيئت تحريريه مجله‌هاى فقه اهل‌بيت(ع)، ميقات حج و آينه پژوهش است.

از آقاى مختارى تاكنون بيش از يك‌صد مقاله پژوهشى در مجلات و نشريات داخل و خارج كشور چاپ شده كه بيشتر آنها در دو جلد كتاب جمع پريشان گرد آمده‌اند.

وى به چهار كنگره علمى خارج از كشور و پنج كنگره علمى داخل كشور، مقاله ارائه كرده است.

تاكنون سه عنوان از كتاب‌هاى ايشان، كتاب سال جمهورى اسلامى ايران شناخته شده و از رؤساى جمهور وقت و مرحوم دكتر محمود حسابى، لوح تقدير و جايزه دريافت كرده است.

معروف‌ترين كتاب وى، «سيماى فرزانگان» است كه از سال 1366 تاكنون شانزده بار و خلاصه‌اش تاكنون سه بار منتشر شده است. همچنين در لبنان به عربى ترجمه و در بيروت چاپ شده است. برخى از ديگر آثار ايشان نيز در بيروت به چاپ رسيده است.

وى سابقه حضور يك ساله در جنگ تحميلى عراق دارد. وى همواره از مروجان و مدافعان افكار امام خمينى و مقام معظم رهبرى () و ولايت فقيه بوده است. و افكار و ديدگاه‌هاى علمى و اجتماعى‌اش در آثارى كه منتشر كرده، انعكاس يافته است.

همچنين در سال 1385، مؤسسه كتاب‌شناسى شيعه را به‌منظور معرفى دقيق آثار مكتوب شيعه با همكارى عده‌اى از دوستانش بنيان نهاد. وى بيش از بيست جلد كتاب چاپ‌شده در موضوعات فقه، تاريخ، شرح حال و اخلاق و نقد كتاب دارد كه عبارتند از:

الف)- تأليف:

 1. سيماى فرزانگان در زمينه اخلاق اسلامى و شرح حال عالمان شيعه.
 2. فهرست آثار خطى شيخ مفيد در كتابخانه آيت‌الله مرعشى نجفى.
 3. طرح تدوين كتاب‌شناسى بزرگ شيعه.
 4. گزيده سيماى فرزانگان.
 5. جمع پريشان در دو جلد، شامل حدود يك‌صد مقاله علمى كه پيش‌تر در مجلات پژوهشى چاپ شده بود.
 6. الشهيد الاول: حياته و آثاره (شرح حال و معرفى آثار علمى شهيد اول، محمد بن مكى).
 7. حج 25: گزارشى از حج‌گزارى سال 1425ق (1383ش).

ب)- تلخيص:

 1. اخلاق (2): الدر النضيد، مختصر منية المريد.
 2. مسجد شريف نبوى: شامل تاريخچه مسجد النبى از آغاز تاكنون.

ج)- تصحيح متون:

 1. منية المريد فى ادب المفيد و المستفيد: از شهيد ثانى در آداب تعليم و تربيت. اين اثر در 1369 برگزيده كتاب سال شده است.
 2. غاية المراد فى شرح نكت الارشاد: فقه استدلالى از شهيد اول و شهيد ثانى در چهار جلد (كتاب برگزيده سال 1373).
 3. ميراث فقهى (1): غنا و موسيقى: تصحيح انتقادى 28 رساله فقهى عالمان شيعه در موضوع غنا و موسيقى و نصوص تفسيرى و احاديث شيعه در اين موضوع در سه جلد (كتاب تشويقى سال 1377).
 4. رسائل الشهيد الثانى: كتاب برگزيده سال 1381 شامل حدود چهل رساله در زمينه فقه، كلام، اخلاق، تفسير و رجال در دو جلد.
 5. ميراث فقهى (2): رؤيت هلال: تصحيح انتقادى بيش از سى رساله و گفتار از فقيهان و صاحب‌نظران شيعه و نصوص تفسيرى و احاديث شيعه در موضوع رؤيت هلال در پنج جلد.

شايان ذكر است كه چهار عنوان اخير با همكارى عده‌اى از محققان در پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامى انجام شده است.


وابسته‌ها