مختصر كتاب الفرج بعد الشدة المسمی الأرج في الفرج

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مختصر کتاب الفرج بعد الشدة المسمی الأرج في الفرج
NUR11845J1.jpg
پدیدآوران

نادی، محمد فتحی (محقق)

سیوطی، عبدالرحمن بن ابی‌‌بکر (نویسنده)
ناشر دار النشر للجامعات
مکان نشر قاهره - مصر
سال نشر 2008 م
چاپ 1
شابک977-316-255-9
موضوع احادیث اهل سنت - قرن 10ق.
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏126‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏409
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


مختصر كتاب الفرج بعد الشدة المسمی الأرج في الفرج تألیف عبدالرحمن سيوطى با تحقيق محمد فتحى النادى به زبان عربى در موضوع دعا و نيايش و صبر نگارش شده است.

ساختار

كتاب داراى يك مقدمه از محقق و شرح حال مؤلف، مقدمه‌اى از مؤلف و متن كتاب است. نسخه اصلى كتاب فاقد تبويب و فصل‌بندى است و عنوان‌بندى توسط محقق انجام گرفته است. كتاب در موضوعات مختلف تقسيم‌بندى شده و در ذيل هر موضوع، آيات، احاديث و روايات مربوطه ذكر شده است.

گزارش محتوا

محقق در مقدمه‌اش به اهميت دعا و صبر در امور و به موضوعات مورد اشاره سيوطى در اين كتاب اشاره كرده است.

قسمت دوم كتاب به زندگی‌نامه سيوطى پرداخته و گزارشى از سير و روند زندگى مؤلف از تولد تا وفات را گزارش مى‌دهد. همچنين به مجموعه‌اى از تأليفات وى در پايان اين بخش اشاره شده است.

مقدمه مؤلف كوتاه و با خطبه آغاز مى‌شود و به وجه تسميه كتاب اشاره دارد.

كتاب كه در موضوعات متعدد درباره صبر و دعا و گشايش بعد از آن به وسيله خداوند اشاره دارد، با موضوع «الفرج عباده» آغاز مى‌شود. از ديگر موضوعات كتاب مى‌توان به اين موارد اشاره نمود: الفرج مع الكرب، تفريج الهموم، دعا ذى النون، كلمات الفرج مابين الصبر و الفرج و...

سيوطى با آيات، احاديث، اخبار، حكمت و اشعار به بيان و توضيح اين موضوعات در لسان دين مبين اسلام پرداخته است. از جمله ويژگى‌هاى اين كتاب آوردن حكمت‌هايى از زبان انبياء الهى پيشين مى‌باشد؛ مثلاً حضرت موسى هنگام برخورد و رسيدن فرعون دست به دعا برداشت.

بخش پايانى كتاب را مؤلف با اشعار كه در مورد صبر و دعا وجود داشته است به پايان برده است.

وضعيت كتاب

در پاورقى كتاب اختلاف نسخ، توضيحات و ارجاعات مفصلى از محقق كتاب محمد فتحى النادى ذكر شده است. در انتهاى كتاب فهارس آيات قرآن، احاديث، اشعار، اعلام، مصادر و المراجع و فهرست موضوعات كتاب ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب