مدنی بجستانی، محمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مدنی بجستانی، محمود
نام مدنی بجستانی، محمود
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE08546AUTHORCODE

سيد محمود مدنى بجستانى در سال 1343ش در خانواده‌اى روحانى ديده به جهان گشود. پدر وى حضرت آيت‌الله سيّد جواد مدنى(ره) از علماى برجسته جنوب خراسان مى‌باشد كه از اوائل پيروزى انقلاب اسلامى با فرمان حضرت امام خمينى(ره) به مدت بيست سال امامت جمعه بجستان را برعهده داشت. سيد محمود در سال 1355 در حوزه علميه خراسان، مقدمات ر ا به پايان برده، سپس براى تكميل تحصيلات به قم هجرت نمود و دروس سطح حوزه را در خدمت اساتيد بزرگوارى چون حضرات آيات: اشتهاردى، محامى و كوه‌كمره‌اى و دروس سطح عالى حوزه را در حضور حضرات آيات: ستوده، اعتمادى، پايانى و بنى‌فضل گذراند. آن‌گاه به مدّت دوازده سال در درس خارج حضرات آيات: تبريزى، وحيد خراسانى، مكارم شيرازى و برخى ديگر از مراجع فعلى حضور يافت و در اين بين در دروس فلسفه حضرات آيات: حسن‌زاده آملى، انصارى شيرازى و تفسير جوادى آملى استفاده نمود.

ايشان همواره در دوران انقلاب و سال‌هاى پس از آن، با تبليغ، تدريس و تحقيق، در تبيين معارف اسلامى كوشيده و مدّت مديدى دروس سطوح عاليه حوزه علميه را تدريس كرده و هم‌زمان در دانشگاه تهران به تدريس مشغول بوده‌اند. ايشان پايان‌نامه سطح چهارم را در بحث فقه در سال 1375 تأليف و با دفاع از آن مفتخر به دريافت مدرك آن مقطع گرديده و همچنين امتحان جامع دكترا وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آورى را با موفقيت گذرانده و تز دكتراى خود را با عنوان «احكام مصلحتى فقه اسلام» زير نظر استاد دكتر مصطفى محقق داماد تأليف و دفاع نموده است. ايشان در سال 1385 بنا به پيشنهاد و اصرار تعداد كثيرى از روحانیون و علماى برجسته كشور و استان، براى چهارمين دوره خبرگان رهبرى ثبت نام و انتخاب گرديد. وى بارها با كاروان‌هاى دانشجويى و مردمى، در خدمت زائران خانه خدا بوده و از سال‌هاى اوليه انقلاب با جهاد سازندگى و ساير نهادهاى انقلاب اسلامى همكارى فرهنگى داشته و در دوران دفاع مقدّس نيز در كنار برادر شهيدش سيّد محمّد مدنى، به عنوان رزمنده بسيجى و گاهى روحانى، در جبهه حضور يافته و افتخار شركت در عمليات‌هاى متعددى را داشته است.

وى به لحاظ اجرايى، تاكنون مسئوليت‌هاى زيادى داشته كه امامت جمعه موقت شهرستان گناباد و بجستان، نماينده مردم گناباد در مجلس شوراى اسلامى و رياست مجمع نمايندگان استان خراسان رضوى در مجلس شوراى اسلامى در سال 1384 از آن جمله است. ايشان در حال حاضر عضو گروه علمى و پژوهشى در پژوهشكده حديث در دانشگاه امام محمد باقر(ع) در قم بوده و همچنين داراى آثار و تأليفات متعددى در زمينه‌هاى علوم دينى، تاريخى و اجتماعى مى‌باشد.

آثار

  1. دو فريضه برتر در سيره معصومين(ع)
  2. سؤال و جواب محقق يزدى
  3. فرهنگ كتب حديثى شيعه
  4. فساد، سلاح تهاجم فرهنگى
  5. مختار ثقفى، رايت اميد
  6. موسوعه سخن معصومين(ع)
  7. موسوعه كلمات الامام الحسين(ع)
  8. ميرزاى شيرازى، احياگر قدرت فتوا

منابع مقاله

پايگاه اطلاع‌رسانى انديشوران، 20 مرداد 1390


وابسته‌ها

[[سؤال و جواب: استفتائات و آراء فقیه کبیر حاج سید محمدکاظم یزدی (طاب ثراه) صاحب عروة الوثقی]]

فرهنگ کتب حدیثی شیعه