مراکشی، عبدالواحد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مراکشی، عبدالواحد بن علی
نام مراکشی، عبدالواحد بن علی
نام‌های دیگر تمیمی مراکشی، عبدالواحد

مراکشی، ابومحمد عبدالواحد

مراکشی، محیی‌الدین عبدالواحد

نام پدر علی
متولد 581ق
محل تولد مراكش
رحلت 647ق
اساتید
برخی آثار المعجب في تلخيص أخبار المغرب
کد مؤلف AUTHORCODE00542AUTHORCODE

ابومحمد عبدالواحد بن على التميمى المراكشى المالكى محقق و تاريخ‌نگار، در ماه ربيع الثانى (581ق) در مراكش ديده به جهان گشود. ولادت وى، مصادف با اوائل حكمرانى ابويوسف يعقوب بن يوسف بن عبدالمؤمن بن على الموحدى المنصور بر بلاد مغرب مى‌باشد.

کسب علم و دانش

وى در نه سالگى به شهر فاس منتقل شد و در آنجا به فراگيرى قرآن كريم و علم تجويد، حديث، نحو و لغت پرداخت و براى تكميل و گذراندن مدارج علمى، مجددا به مراكش بازگشت.

وى پس از مدتى در سال (603ق)، به اندلس مسافرت كرد تا با علماى آن ديار نيز آشنا گردد، اما نتوانست گم شده علمى خود را بيابد و طبق گفته خود، به چيزى به جز آشنا شدن با اسم، تاريخ تولد، وفات و ميزان دانش دانشمندان آن سرزمين، دست پيدا نكرد.

از ادباى هم‌عصر وى مى‌توان به: ابوبكر بن زهر و يكى از نوادگان ابوالطفيل الفيلسوف الأندلسى اشاره نمود.

وى در زمانى كه در منطقه اشبيليه به سر مى‌برد، توسط يكى از دوستان خود، به نام محمد بن الفضل، به والى آن ديار كه ابراهيم بن ابى يعقوب يوسف كه برادر خليفه الموحدى الناصر مى‌باشد معرفى شد و در نزد آن والى اعتبار فراوانى يافت تا آنجا كه خود در اين‌باره مى‌گويد:

او مرا فراوان دوست مى‌داشت و در نزد او بسيار محترم بودم. اموال و لباس‌هاى گرانقيمت فراوانى در آن مدت به من تقديم كرد.

در سال (613ق) المراكشى به مصر مسافرت كرده و در آنجا نيز با علماى آن بلاد آشنا شد و در همان سال جهت انجام مناسك حج عازم مكه مكرمه گرديد. وی در بلاد مشرق مسافرت‌هاى زيادى انجام داده و به سير وسياحت پرداخت.

وفات

وى در سال 647ق درگذشت.

وابسته‌ها