مرعشی، ظهیرالدین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مرعشی، ظهیرالدین بن نصیرالدین
نام مرعشی، ظهیرالدین بن نصیرالدین
نام‌های دیگر ظهیرالدین مرعشی

میر ظهیرالدین مرعشی

نام پدر نصیرالدین
متولد 815ق
محل تولد آمل
رحلت 893 ق
اساتید
برخی آثار ‏تاریخ طبرستان و رویان و مازندران

‏تاریخ گیلان و دیلمستان

کد مؤلف AUTHORCODE03906AUTHORCODE

سيد ظهيرالدين مرعشى (متولد ۸۱۵ ق. در آمل، درگذشتهٔ ۸۹3 ق)، نویسنده و مورخ و سیاستمدار ایرانی بود. او نویسندهٔ کتاب‌های تاریخ طبرستان و رویان و مازندران و تاریخ گیلان و دیلمستان است. وی همچنین از سیاست‌مداران فرمانروایی آل‌کیا در گیلان بوده است.

در سال 815 يا 817ق و احتمالاً در شهر آمل به دنيا آمده است. جد اعلاى وى، سيد قوام‌الدين، بنيان‌گزار سلسله سادات مرعشى در مازندران بود و پس از مرگش، مزار او معروف به مقبره مير بزرگ، زيارت‌گاه شیعیان بوده است.

او همچون پدرش، با غاصبان ملك اجدادى خود مخالف بود و از ابتداى جوانى اين مخالفت خود را آشكار كرد. وى با خاندان كيا ارتباط نزديك داشته و مورد اعتماد آن‌ها بوده است.

نقل شده است كه در سال 847ق، هنگامى كه ناصر كيا براى ديدن قلعه شميران طارم مى‌رفت، سيد ظهيرالدين مأمور شد كه با خلابران تنكابن و دويست نفر از لشكر لشتنشاه و پاشيجا، به دهكده بيورزن رود و آن‌جا را غارت كند. او اطاعت امر كرده و در تحريق و تخريب ولايت طارم، شركت داشت. او همواره در جنگ و دفع شورش‌ها و سامان دادن امور سياسى خاندان كيا و فرمان‌روايان گيلان بوده است. بخش پايانى زندگى او مبهم است و از تاريخ وفات او نيز اطلاعى در دست نيست.

تأليفات

  1. تاريخ طبرستان و مازندران و رويان.
  2. تاريخ گيلان و ديلمستان.

وابسته‌ها

تاریخ گیلان و دیلمستان

تاریخ طبرستان و رویان و مازندران