مرعی‌الامین، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
م‍رع‍ی‌ الام‍ی‍ن‌، م‍ح‍م‍د
نام م‍رع‍ی‌ الام‍ی‍ن‌، م‍ح‍م‍د
نام‌های دیگر م‍ح‍م‍د م‍رع‍ی‌ الام‍ی‍ن

م‍ح‍م‍د م‍رع‍ی‌ ال‍ح‍ل‍ب‍ی‌

انطاکی، محمد مرعی الأمین

نام پدر
متولد 1896 م
محل تولد
رحلت 1383 ق
اساتید
برخی آثار چرا مذهب تشیع را انتخاب کردم
کد مؤلف AUTHORCODE05168AUTHORCODE

محمد مرعى امين انطاكى، فارغ‌التحصيل دانشگاه الأزهر مصر بوده و در شهر حلب، مقام قاضى القضاة را به عهده داشته و از جايگاه علمى و اجتماعى بالاى برخوردار بوده است. خداوند متعال، وى را به پيروى از مكتب اهل‌بيت(ع) هدايت نموده و پس از شيعه شدن، كتاب «الشيعة و حججهم في التشيع» را نوشته است.

او كتاب ديگرى نيز به نام «لماذا اخترت مذهب الشيعة مذهب اهل‌البيت(ع)» دارد كه چاپ و منتشر شده است.

به همراه او، هزاران نفراز اهالى شهر حلب نيز شيعه شدند. او درباره عوامل و اسبابى كه منجر به تمسك وى به مذهب اهل‌بيت(ع) شد مى‌گويد:

«اولاً: مشاهده كردم كه علم به مذهب شيعه، مجزى است و ذمه مكلف را به‌طور قطع برى مى‌كند و بسيارى از علماى اهل سنت- از گذشته و حال- نيز به صحت آن فتوا داده‌اند.

ثانياً: با دلايل قوى، برهان‌هاى قطع‌آور و حجت‌هاى واضح، كه مثل خورشيد درخشان در وسط روز است، حقانيت مذهب اهل‌بيت(ع) ثابت شده است و اين مذهب، همان مذهبى است كه شيعه آن را از اهل‌بيت(ع) و اهل‌بيت(ع) نيز از رسول خدا(ص) و او از جبرائيل و او از خداوند جليل اخذ كرده است.

ثالثاً: وحى در خانه اهل‌بيت(ع) نازل شد و اهل خانه از ديگران بهتر مى‌دانند كه در خانه چيست؛ لذا بر عاقل مدبّر است كه دليل‌هايى كه از اهل‌بيت(ع) رسيده رها نكرده و نظر بيگانگان را دنبال نكند.

رابعاً: آيات فراوانى در قرآن كريم وارد شده كه دعوت به ولايت و مرجعيت دينى آنان نموده است.

خامساً: روايات فراوانى از پيامبر اكرم(ص) نقل شده كه ما را به تعبدبه مذهب اهل‌بيت(ع) دعوت مى‌كند كه بسيارى از آن‌ها را در كتاب «الشيعة و حججهم في التشيع» آورده‌ام».


وابسته‌ها

چرا مذهب تشیع را انتخاب کردم

لماذا اخترت مذهب الشيعة مذهب اهل‌البيت عليهم‌السلام؟