مروج، حسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مروج، حسین
نام مروج، حسین
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE02593AUTHORCODE

حسين مرّوج بعد از گذراندن دوران طفوليت، با بدرقه مادر سخت‌كوش و مهربان خود، رنج سفر را برخود هموار نموده و جهت كسب علم و دانش به مدرسه نمازى خوى رفت. على‌رغم تنهايى و بعضى از محدوديت‌ها، قدر لحظات را خوب دانسته و تحصيلات مقدماتى را به نحو شايسته به اتمام رساند و جهت ادامه تحصيلِ سطوح عالى به حوزه‌علميه قم عزيمت نمود. فضاى حوزه علميه قم فرصت ارزشمندى بود براى تحصيل، افزايش تجربه زندگى و درك تحولات اجتماعى و سياسى آن زمان و آشنايى نزديك با شخصيت‌هاى بزرگ علمى، عرفانى و دينى و سياسى. بعد از طى مراحل آموزشى و استفاده از اساتيد بزرگوارى چون آيات عظام: ناصر مكارم شيرازى، سبحانى، مشكينى و سلطانى، به شهرستان خوى بازگشت. تحصيلات عالى حوزه، هوشمندى و تجربه زندگى، اطلاعات خوب سياسى و اجتماعى و استعداد و يا به قولى هنر خطابه و منبر، ايشان را تبديل به يك مبلّغ دينى جوان و اثرگذار نمود و در اين فرصت در جهت تبليغ دين از هيچ كوششى دريغ نكرد؛ طورى كه حسب استقبال مردم در اكثر مساجد شهرى و روستائى به منبر رفته و در جريان‌سازى دينى نقش زيادى از خود به جاى گذاشت.

در طليعه قيام پانزده خرداد در سال 1342ش ايشان نيز به همراه گروهى از علما و فعالان سياسى آن زمان توسط ساواک دستگير و راهى زندان ستم شاهى شد و بعد از قيام امام(ره) تا شروع انقلاب، علاوه بر تبليغ دينى، به فعالیت‌های ديگر از جمله راه‌اندازى روحانى كاروان حج، تأسيس كتاب‌فروشى اسلاميه خوى كه معمولاً كتاب‌هاى انقلابى عرضه مى‌كرد و چاپخانه رازى و فعالیت‌های ديگر پرداخت.

در بحبوحه انقلاب اسلامى، ايشان علاوه بر نقش آگاهى‌بخشى و تبليغ دين و انقلاب، از طريق مسجد و منبر، به همراه گروهى از روحانیون انقلابى، جامعه روحانیت خوى را در راستاى حركت‌هاى انقلاب سازمان داده و در هماهنگى و همراهى مردم نقش به سزائى داشت.

بعد از پيروزى شكوهمند انقلاب اسلامى به سبب تجارب ارزشمند و اجرائى ايشان، ابتدا در سر و سامان دادن مديريت شهرى و شهردارى و سپس در شكل‌گيرى ادارات خوى به ويژه آموزش و پرورش و نهادهاى ديگر، به همراه نخبگان و علماى خوى كوشش فراوان به‌عمل آورد. بعد از آن، به عنوان مدير كل زمين شهرى استان آذربايجان غربى و مسئول بنياد مستضعفان فعاليت كرد.

نكته قابل توجه، زمان‌شناسى و به تناسب نيازهاى زمان انقلاب، پذيرفتن مسئوليت‌هاى متعدد از جمله ويژگى‌هاى برجسته وى بوده است، ايشان به محض احساس نياز به دستگاه قضائى ورود پيدا كرده و ادامه خدمت را در قضاوت و خدمت در دادگسترى به انجام رساند. در كنار قضاوت و رسيدگى به مسائل و مشكلات مردم و امامت نماز جماعت و تبليغ مسائل دينى، به مطالعه و تحقيق اهتمام ويژه داشت؛ به‌طورى كه علاوه بر مطالعه روزانه همانند يك استاد صاحب كرسى، سال‌هاى سال در زمينه‌هاى فقهى و حقوقى تحقيق كرده و اثر ارزشمند تأليف نموده است.

از جمله يكى از يادگارى‌هاى وى در شهرستان خوى، سرمايه‌گذارى در مزار شهداى خوى مى‌باشد در حالى كه پيش از اين شهداى زمان آغازين جنگ تحميلى و فتنه كردستان در مكان‌هاى مختلف دفن مى‌شدند. وى با جمع‌آورى كمك‌هاى مردمى زمين فعلى مزار شهدا را خريدارى نموده و با هزينه شخصى نسبت به حفر چاه عميق و آماده‌سازى قطعات مزار شهدا اقدام و جهت دفن شهدا و اموات مسلمان خوى وقف نمود كه به طور قطع و يقين از يادگارى‌هاى گران‌سنگ ايشان به حساب مى‌آيد.

در كنار تلاش‌هاى ارزشمند و توفيقات الهى، وى در فواصلى از ايام عمر خود به تربيت شاگردان مبادرت كرده است و در اين خصوص تعدادى از روحانیون و نخبگان شهرستان خوى از ايشان بهره برده‌اند كه «مرحوم شيخ سعيد مروج» از جمله آن‌هاست.

آثار

1- اصطلاحات فقهى؛

2- سور القران و الاحكام الفقهية فيها.


وابسته‌ها

اصطلاحات فقهی: شامل 6500 واژه و اصطلاح فقهی از طهارت تا دیات