مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران
نام مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران
نام‌های دیگر
رئیس
هیئت مدیره
بنیانگذاری
وبگاه http://moshaf.org/
کد مؤلف AUTHORCODE؟؟؟AUTHORCODE

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، در اوایل دهه هفتاد و به فرمان رهبر معظّم انقلاب و با هدف «تهیه مصحف جمهوری اسلامی ایران» تأسیس گردید.

جایگاه ممتاز جمهوری اسلامی ایران در جهان، ایجاب می‌کرد تا ورود به عرصه تهیه مصحف، با رویکردی کاملاً علمی و تخصصی صورت گیرد. به همین علت واحدهای تخصصی مرکز جهت تأمین نیازهای مختلف (مانند تحقیق و پژوهش در زمینه علوم کتابت، امور هنری و فنی، آماده‌سازی رایانه‌ای، نظارت و بازبینی مصاحف، چاپ و نشر و ارتباطات با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور و جهان) با حضور نیروهای متخصص و کارآمد تأسیس شد و هر واحد از پشتیبانی شوراهای تخصصی مرتبط ـ با حضور برجسته‌ترین اساتید و صاحبنظران امور قرآنی کشور ـ بهره‌مند گردید.

اینک که به فضل الهی و در سایه توجهات حضرت بقیه‌الله‌ الاعظم و عنایات رهبر انقلاب اسلامی، این مرکز در نیل به هدف نخست خود یعنی تهیه مصحف جمهوری اسلامی ایران، توفیقات فراوان داشته است و اکنون به عنوان سیاستگذار در عرصه کتابت، چاپ و نشر قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران، افتخار خدمت به ساحت قدسی قرآن کریم را دارد، شرح وظایف واحدهای مختلف مرکز در پی می‌آید.

رسالت و مأموریت

تهیه مصحف جمهوری اسلامی ایران و ترویج رسم‌الخطّ مرکز که مبتنی بر مطالعات میدانی و کتابخانه‌ای گسترده است.

اهداف

 1. سامان‌دهی وضعیت کتابت قرآن کریم در کشور؛
 2. همسان‌سازی رسم‌الخط‌های قرآنی؛
 3. تهیه مصحف جمهوری اسلامی ایران.

سیاست‌های کتابت، چاپ و نشر

سیاست اوّل: تمامی مصاحفی که کاتبان و ناشران، متقاضی چاپ و نشر آن‌ها هستند، در صورتی مجوز دریافت خواهند کرد، که علاوه بر صحت کلمات و اعراب، نگارش آن‌ها مطابق با رسم المصحف بوده و دیگر ویژگی‌های آن‌ها نیز، مطابق با آیین نامه تفصیلی «نظارت بر کتابت، چاپ و نشر قرآن کریم» باشد.

سیاست دوم: لازم است تمامی کاتبان و ناشران قرآن کریم در کتابت و یا حروفچینی مصاحف جدید، رسم المصحف را رعایت کنند.

سیاست سوم: چاپ نفیس مصاحف تاریخی که نگارش آن‌ها در برخی موارد مطابق با رسم المصحف نیست صرفا با هدف احیاء آثار فرهنگی و هنری گذشتگان، به شرط صحت کلمات و اعراب انجام شود.

سیاست چهارم: چاپ مصاحفی که توسط کاتبان مشهور ایرانی و غیر ایرانی کتابت شده و در برخی موارد در نگارش آن‌ها رعایت رسم المصحف نشده به شرط نداشتن هرگونه غلط و همچنین داشتن سابقه حداقل یک نوبت چاپ، صرفا توسط همان ناشر قبلی و در شمارگان محدود، انجام شود. اما بهتر است اصلاح تدریجی این گونه مصاحف، طبق رسم المصحف با استفاده از امکانات فنی موجود، به ایشان توصیه شود.

سیاست پنجم: چاپ ترجمه قرآن کریم به تنهایی و یا به صورتی که متن قرآن، تحت الشعاع ترجمه قرار گرفته باشد و همچنین درج عناوینی روی جلد، که تداعی غلبه ترجمه را بر متن قرآن کند، صورت نپذیرد.

سیاست ششم: تمامی دستگاه‌های دولتی و نهادهای وابسته به نظام که قصد چاپ و نشر قرآن کریم را خصوصا در مقیاس وسیع دارند؛ موظفند در مصاحف موردنظر خود، رسم المصحف را رعایت کنند.

واحدهای مرکز

 1. واحد آماده‌سازی؛
 2. واحد اداری و مالی؛
 3. واحد ارتباطات؛
 4. واحد انتشارات؛
 5. واحد تحقیق و پژوهش؛
 6. واحد تصحیح و بازبینی؛
 7. دارالکتابه؛
 8. دفتر مرکز؛
 9. واحد فنی و رایانه؛
 10. واحد هنری[۱].

پانویس

 1. وبگاه مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران

منابع مقاله

وبگاه مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران