مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی
نام مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی
نام‌های دیگر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علميه قم. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی. مرکز پاسخ به سوالات
رئیس حجت‎الاسلام علی مخدوم
هیئت مدیره
بنیانگذاری
وبگاه http://www.pasokhgoo.ir
کد مؤلف AUTHORCODE33896AUTHORCODE

مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی، مرکز منسجم و گسترده‎ای است که توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با درک نیازهای جامعه و مطالبات مردم در زمینه پاسخ‎گویی دینی و به‎منظور تمرکز و ارتقاء سطح پاسخ‎گویی، تأسیس شده که از جمله اهداف آن تبیین تعلیمات دینی و آموزه‎های متعالی اسلام از طریق پاسخ‎گویی به سؤالات دینی است.

معرفی

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، با درک نیازهای جامعه و مطالبات مردم در زمینه پاسخ‎گویی دینی و به‎منظور تمرکز و ارتقاء سطح پاسخ‎گویی، مراکز مختلف پاسخ‎گویی خود را سامان داده و مرکز منسجم و گسترده‎ای تحت عنوان «مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی» را تأسیس نمود[۱].

پرسشگران در ارتباط با این مرکز تخصصی، علاوه بر دریافت پاسخ سؤالات و رفع شبهات از آموزه‎های دینی، ارتباط مستقیم و بی‎واسطه‎ای را با متخصصان و کارشناسان حوزه علمیه تجربه می‎کنند که این تجربه هم اعتماد آنها به یک مرکز پاسخ‎گویی دینی حوزوی را افزایش داده و هم به آرامش و اطمینان درونی آنها در مواجهه با پرسش‎ها و شبهات موجود کمک می‎کند[۲].

این مرکز با استفاده از اساتید و محققین حوزه علمیه و با هدف پاسخ‎گویی تخصصی به سؤالات دینی اقشار مختلف جامعه، کارشناسان خود را در گروه‎هایی تخصصی سازمان‎دهی کرده و مشغول انجام وظیفه می‎باشند که عبارتند از: قرآن و حدیث؛ فقه؛ کلام و اعتقادات؛ اخلاق؛ تاریخ و سیره؛ مشاوره و فقه خواهران (تلفنی) [۳].

اهداف

 1. تبیین تعلیمات دینی و آموزه‎های متعالی اسلام از طریق پاسخ‎گویی به سؤالات دینی؛
 2. دفاع مستدل از مبانی فکری و آموزه‎های اسلام و پاسخ‎گویی به شبهات رایج متناسب با نیاز مخاطبان؛
 3. ارائه مشاوره دینی در پاسخ به نیازهای فکری، رفتاری و روانی مخاطبان؛
 4. تحلیل جریان‎شناسانه پرسش‎ها و شبهات به‎منظور اطلاع‎رسانی به مراکز حوزوی،‎ علمی، فرهنگی و مجموعههای مرتبط[۴].

وظایف

 1. پاسخ به سؤالات، استخراج، ‎جمع‎آوری، طبقه‎بندی و تنظیم شبهات و پرسش‎های مخاطبان؛
 2. تهیه منابع اطلاعاتی و مطالعاتی حوزه‎های پاسخ‎گویی مورد نیاز؛
 3. برقراری ارتباط فعال و سازنده با دیگر مراکز پاسخ‎گویی با هدف برقراری هماهنگی،‎ اجرای طرح‎های مشترک و جلوگیری از انجام کارهای موازی؛
 4. تدوین مجموعه‎های نرم‎افزاری،‎ جزوه، کتاب و...؛
 5. اطلاع‎رسانی به حوزه‎های علمیه و سایر مراکز علمی مرتبط در زمینه پرسش‎ها و چالش‎های ناپیدای جامعه و نظام اسلامی.

عرصه‎های پاسخ‎گویی

 1. مکتوب: این واحد، قدیمی‎ترین و پرسابقه‎ترین واحد رسمی پاسخ‎گویی دینی دفتر تبلیغات اسلامی است. حاصل تلاش این گروه، پاسخ‎گویی به بیش از 300 هزار سؤال با موضوعات گوناگون می‎باشد.
 2. تلفنی: این واحد، با همکاری بیش از 300 نفر از فضلا و اساتید متخصص در رشته‎های مختلف علوم اسلامی، از طریق شماره تلفن سراسری (096400)، روزانه 12 ساعت با در اختیار داشتن 60 کرسی پاسخ‎گویی هم‎زمان و 300 خط تلفن در خدمت هم‎وطنان عزیز می‎باشد. استقبال زیاد پرسشگران از این سامانه، بسیار بیشتر از حد امکانات و ظرفیت موجود است؛ به‎طوری‎که در ماه مبارک رمضان، بر اساس گزارش ترافیک‎سنجی شرکت مخابرات، روزانه 150 هزار بار شماره این مرکز از سراسر کشور گرفته شده است. توفیقاتی که مرکز در طول راه‎اندازی این خدمت کسب کرده است، پاسخ‎گویی روزانه به بیش از 6000 نفر در روز و بیش از سه میلیون سؤال و جواب در طول راه‎اندازی این سامانه است.
 3. اینترنتی: مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی، با راه‎اندازی واحد اینترنتی، در این عرصه نیز دارای سایت‎ها و انجمن‎های بزرگ و متعدی می‎باشد که در این مجال به بیان کوتاهی در این‎باره بسنده می‎کنیم:
  1. سایت پاسخ‎گو:
   http://www.pasokhgoo.ir
   این سایت به‎عنوان پرتال مرکز ملی و ویترین آن مجموعه، به ارائه خدمات می‎پردازد.
  2. انجمن گفتگوی دینی (اسک دین):
   http://www.askdin.com
   این انجمن جزو 250 سایت برتر در ایران بوده و تعداد کاربران فعال در آن، حدود 12000 نفر می‎باشد. این سایت تاکنون توفیق داشته طی حدود 16 هزار پست و پرسش و پاسخ دینی، پاسخ‎گوی پرسشگران باشد که مجموعا بیش از 255 هزار بازدید روزانه داشته باشد.
  3. انجمن گفتگوی قرآنی:
   http://www.askquran.ir
   این سایت در حوزه پاسخ‎گویی به سؤالات تخصصی و عمومی قرآن فعالیت می‎کند و به‎عنوان پرکاربرترین و پربازدیدترین جامعه مجازی قرآنی و دینی کشور به حساب می‎آید و در سال 1390 مفتخر به کسب رتبه اول و دریافت لوح زرین برترین سایت عرصه فرهنگ و اندیشه در پنجمین جشنواره رسانه‎های دیجیتال گردید.
  4. شهر جواب:
   www.javabcity.ir
   شهر جواب، نقش پشتیبان انجمن پرمخاطب گفتگوی دینی (اسک دین) را برعهده دارد. مطالب و پرسش و پاسخ‎هایی که در انجمن گفتگوی دینی به نتیجه نهایی رسیده، جمع‎بندی شده و در قالب یک مقاله کامل بر روی خروجی سایت شهر جواب قرار می‎گیرد.
  5. پرسمان قرآن:
   http://www.porsemanequran.com
   پایگاه اطلاع‎رسانی پرسمان قرآن، نقش پشتیبان انجمن پرمخاطب گفتگوی قرآنی (اسک قرآن) را برعهده دارد. مطالب و پرسش و پاسخ‎هایی که در انجمن گفتگوی قرآنی به نتیجه نهایی رسیده، جمع‎بندی شده و در قالب یک مقاله کامل بر روی خروجی این سایت قرار می‎گیرد.
  6. کلوپ مرکز ملی:
   http://www.cloob.com/pasokh
   این سایت با توجه به مشابهت‎های فراوان با فیس‎بوک، توانسته خیل عظیمی از کاربران اینترنتی را به‎سوی خود جذب کند و جزو پنج کلوپ برتر دینی از نظر تعداد اعضا می‎باشد. تعداد اعضای رسمی کلوپ مرکز ملی پاسخ‎گویی، نزدیک به 16 هزار بوده و تعداد بسیار زیاد دیگری از کاربران نیز به دلایل شخصی در کلوپ یادشده عضو نیستند، اما با کارشناسان مربوط ارتباط مستقیم دارند. کارشناسان کلوپ مرکز ملی پاسخ‎گویی به‎طور متوسط ماهانه بیش از هزار سؤال مستقیم کاربران خود را پاسخ می‎گویند و نیز تاکنون بالغ بر 5200 مقاله در موضوعات مختلف دینی بارگذاری شده است.
  7. شهر سؤال:
   www.soalcity.ir
   این سایت، جمع‎بندی و خلاصه‎ای از پرسش و پاسخ‎های مطرح‎شده در جوامع مجازی را در خود جای داده است و مرجعی کامل برای مقالات دینی و پرسش و پاسخ‎های مورد نیاز و مبتلابه کاربران می‎باشد.
  8. سامانه پاسخ‎گوی آنلاین:
   www.09640.ir
   محققان و کارشناسان سامانه پاسخ‎گوی آنلاین با حضور روزانه 35 کارشناس به‎صورت مستقیم (آنلاین) به پرسش‎های مخاطبان به‎صورت زنده پاسخ می‎دهند و تاکنون توفیق یافته‎اند که بیش از 188 هزار پرسش و پاسخ را در حوزه‎های مختلف، پاسخ‎گویی نمایند.
  9. پیامک:
   این سامانه به‎منظور پاسخ‎گویی سریع به سؤالات فقهی و با شماره 30009640 مشغول به فعالیت است و پاسخ‎گوی بیش از 1000 سؤال فقهی در روز می‎باشد.
  10. رسانه:
   از جمله فعالیت‎های مرکز ملی پاسخ‎گویی به سؤالات دینی، حضور در رسانه است که با ارائه موضوع و محتوا در رسانه‎های دیداری و شنیداری، همچون رسانه ملی، پیام‎نمای شبکه 2، رادیو معارف و رادیو قرآن، اقدام به پاسخ‎گویی به سؤالات مطرح‎شده می‎نماید[۵].

پانویس

 1. مرکز پاسخ‎گویی به سؤالات دینی
 2. همان
 3. همان
 4. همان
 5. همان

منابع مقاله

پایگاه اطلاع‎رسانی «مرکز پاسخ‎گویی به سؤالات دینی»، به آدرس اینترنتی: http://www.pasokhgoo.ir/aboutus

وابسته‌ها