مسألة في النص علی علي علیه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مسألة في النص علی علي علیه‌السلام
NUR01571J1.jpg
پدیدآوران

میرشریفی، سید علی (محقق)

نجف، مهدی (محقق)

مفید، محمد بن محمد (نویسنده)
ناشر المؤتمر العالمي لألفية الشيخ المفيد
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1413 ق
چاپ 1
زبان عربی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


مسألة في النص علی علي علیه‌السلام اثر شيخ مفيد، محمد بن محمد بن نعمان (336 - 413 هجرى) دراثبات امامت حضرت علی‌ عليه‌السلام.


بحث‌هاى مربوط به امامت و خلافت از مهمترين مباحث اسلامى در طول تاريخ اسلام بوده و دانشمندان بزرگ جهان اسلام را به خود مشغول كرده است.اين بحث‌ها بخش عمده‌اى از تأليفات شيخ مفيد را به خود اختصاص داده، زيرا بر تمام انديشمندان اسلامى لازم است تا اختلافات ميان مسلمانان را بررسى كرده و آنها را از ميان برده و صفوف آنان را متحد سازند.

يكى از مباحث مهم بعد از اثبات امامت حضرت علی‌ عليه‌السلام اين است كه چرا آن حضرت سكوت اختيار كردند و حق خود را كه خلافت و امامت مسلمانان بود بعد از پيامبر اسلام صلى‌الله‌عليه‌وآله‌و‌سلم طلب نكردند.

اينكه چرا آن حضرت مخالفت خود را آشكار نساخت و به صورت مسالمت آميز به زندگى با آنان پرداخت؛ هداياى آنان را مى‌پذيرفت و در نماز جماعت آنها شركت مى‌كرد، در مجالس آنان حاضر مى‌شد و بسيارى كارهاى ديگرى كه نشانگر موافقت آن حضرت با آنها بود را انجام مى‌داد ؟

شيخ مفيد در اين كتاب كوچك به بررسى اين گونه سؤالات و شبهات پرداخته و با شيوه‌اى روشن و رسا جواب شيعه را در اين موضوعات بيان نموده است.

شيوۀ نگارش

شيخ مفيد در كتاب «مسألة في النص على علي‌عليه‌السلام» با دو شيوۀ ممانعه و متابعه ديدگاه خود را بيان كرده است.

در شيوۀ اول اصل ادعا را نپذيرفته و بنابر مبناى خود به پاسخ گويى پرداخته است و در شيوۀ دوم بنا بر ادعاى اشكال كننده و با پذيرفتن مبناى وى به پاسخ گويى مى‌پردازد.

نسخه‌هاى خطى

نسخه‌اى در كتابخانه حضرت آیت‌الله نجفى مرعشى در شهر قم كه كامل نيست و خلاصه شده است.نویسنده نسخه خطى اصلى نيز، كه يكى از شاگردان شيخ مفيد بوده، به خلاصه بودن كتاب اشاره كرده است.


وابسته‌ها