مسگرنژاد، جلیل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مسگرنژاد، جلیل
نام مسگرنژاد، جلیل
نام‌های دیگر
نام پدر علی‌اکبر
متولد ۱ تیر ۱۳۱۹
محل تولد خوی
رحلت 1390
اساتید قاضی طباطبایی، حسن مینوچهر
برخی آثار شرح فصوص الحکم ابن عربی (پارسا)، فصل الخطاب لوصل الاحباب
کد مؤلف AUTHORCODE04823AUTHORCODE

جليل مسگرنژاد (متولد1319- 1390ش)، استاد برجسته زبان و ادبيات فارسى دانشگاه‌هاى ابوريحان و علامه طباطبايى تهران،

او در سال 1319ش، در شهرستان خوى به دنيا آمد.

تحصيلات دوره ابتدايى را در دبستان شاهپور و دوره دبيرستان را در دبيرستان‌هاى راشد و خسروى اين شهر به پايان رساند و پس از طى دوره دانشسرا، به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

ايشان پس از اخذ ديپلم طبيعى، دوره كارشناسى را در سال 1348 و كارشناسى ارشد را در سال 1351 در رشته زبان و ادبيات فارسى از دانشگاه تبريز پشت سر گذاشته و در سال 1357 با رساله‌اى تحت عنوان «شرح فصوص الحكم» خواجه محمد پارسا موفق به دريافت درجه دكتراى زبان و ادبيات فارسى از دانشگاه تهران مى‌شوند و از سال 1357 تا سال 1369 با مرتبه علمى استاديار در دانشگاه‌هاى ابوريحان و علامه طباطبايى و از سال 1369 نيز با درجه دانشيارى در دانشگاه علامه طباطبايى به تدريس در رشته ادبيات فارسى مشغول مى‌شوند.

«اخلاق در نهج‌البلاغه»، «معراج‌نامه‌ها در زبان فارسى»، «بررسى دستور زبان فارسى و مقايسه دستورها»، «زندگى‌نامه سخنران جان‌باخته»، «ديوان مولانا لسانى شيرازى»، «انيس الشعراء»، «پژوهشى در عقايد اهل حق»، «تدريس دروس مختلف ادبى در دانشگاه‌هاى علامه طباطبايى تربيت معلم و تهران»، «راهنمايى، مشاوره و نظارت بر چندين پايان‌نامه كارشناسى ارشد و دكترا» از جمله زمينه‌هاى علمى و تحقيقاتى ايشان به شمار مى‌رود.

وفات

وى در ارديبهشت سال 1390 دار فانى را وداع گفت.

آثار

زنده‌ياد، دكتر جليل مسگرنژاد تأليفات و ترجمه‌هايى به زبان فارسى داشته‌اند كه از جمله مى‌توان به «ترجمه‌هاى مختصرى در شناخت عروض و قافيه»، «شرح فصوص الحكم» خواجه محمد پارسا، «كليات فياض لاهيجى»، «برگزيده متون نظم و نثر فارسى»، «مختصرى در شناخت خاقانى»، «سرچشمه انديشه‌ها»، «عرفان و تصوف»، «شناخت متون»، «تاريخ ادبيات و تحقيق در انديشه‌شناسى» و... اشاره كرد.

همچنين مقالات «شرح فصوص الحكم و شروح معتبر آن»، «تأمل در صحت انتساب شروح فصوص الحكم»، «مقاله‌اى در اصطلاحات صوفيه - غزالى»، «معرفة النفس (خودشناسى)» اقبال لاهورى، «مقاله هلال و خيال در مثنوى مولوى»، «كليت و مفهوم در غزل حافظ»، «رسالت بزرگ و روحى» و «سير مفاهيم عرفانى در ديوان خواجو» از جمله تحقيقات ارزشمند ايشان محسوب مى‌شوند.

از دكتر مسگرنژاد مقالات متعددى در كنگره‌هاى مختلف ارائه شده و مقالات بسيارى از ايشان در نشريات مختلف به چاپ رسيده است.


وابسته‌ها

شرح فصوص الحکم ابن عربی (پارسا)

فصل الخطاب لوصل الاحباب